A magyar férfivízilabda-válogatott 15–11-re legyőzte szombaton a grúz csapatot a horvátországi Európa-bajnokság B csoportjának második fordulójában – adta hírül az MTI.
A világbajnok és így olimpiai kvótás magyar együttes annak ellenére diadalmaskodott magabiztosan, hogy ezúttal javarészt fiatal tehetségekkel szerepel a kontinensviadalon.
A vb-ezüstérmes görögöktől elszenvedett nyitófordulós vereséget követően a zágrábi sikerrel Varga Zsolt szövetségi kapitány tanítványai életben tartották a reményt, hogy egyből a negyeddöntőbe jussanak.
Az Eb-ezüstérmes magyar válogatott hétfőn Olaszországgal találkozik a csoportkörben, melyből az első kettő a negyeddöntőbe jut, a harmadik és negyedik helyezettnek pedig játszania kell a nyolc közé kerülésért az alsóbb divízióból érkező csoportgyőztessel vagy második helyezettel.
Varga Zsolt szövetségi kapitány a négyes leggyengébb tagja elleni mérkőzésen a rutinos Hárai Balázst és ebben a fiatal keretben meghatározó szerepet betöltő Vigvári Vendelt hagyta ki a 15 fős keretből, így a nyitányon pihenő Szeghalmi Zsombor és Varga Vince is bemutatkozott az Eb-n.
A meccs nem a magyarok szája íze szerint kezdődött, mivel a grúz kapus nagyot védett az első támadásnál, majd a rivális büntetőből vezetést szerzett, de Tátrai egy pattintott lövésből – a bal kapufa segítségével – azonnal egyenlített. Ezt követően Vigvári Vince percei következtek, előbb emberhátrányban blokkolt egy lövést, majd előnyben lőtt gólt. Ami a vb-ezüstérmes görögök ellen nem működött, az Grúzia ellen igen, azaz a fórokat jó százalékkal használta ki a magyar csapat, s így három góllal elhúzott az első negyedben. Az ellenfél ezzel szemben nemcsak a magyarok felállt védekezésével nem tudott mit kezdeni, hanem emberelőnyben sem talált rést rajta.
A második negyed ismét grúz góllal indult, azonban a válaszra ezúttal sem kellett sokat várni, mert egy remek bejátszás után Nagy immár a harmadik gólját húzta a kapuba. A magyar védekezés hatékonyságáról sokat elmond, hogy az ellenfél a második kettős fórját sem tudta kihasználni, ráadásul abból sikerült megúszni és Vismeg révén négygólosra növelni az előnyt. A nagyszünetig még két-két gól született, azaz a különbség nem változott, pedig akár nagyobb is lehetett volna, tekintve, hogy Vigvári Vince ötöst rontott.
A térfélcserét követően Burián is megkezdte a gólgyártást, de mindkét találatára érkezett válasz, majd a magyar keret legfiatalabb tagja, Varga Vince is betalált. A ferencvárosi tehetség aztán emberelőnyben fölédurrantott, később Tátrai és a csapatkapitány Pohl is a keresztlécet találta el, miközben a magyar védekezés fellazult, így hosszú idő után először két gólra felzárkózott az ellenfél. Erre Varga Zsolt azonnal időkéréssel reagált, ez támadásban egyből gólt eredményezett, de védekezésben nem javult a helyzet.
Az utolsó nyolc perc elején sikerült elkerülni, hogy még szorosabbá váljon a küzdelem, mivel Tátrai kipókhálózta a jobb felső sarkot, majd Fekete pattintott a georgiai kapuba, így ismét magabiztossá vált az előny. Az ismét feljavuló magyar védekezésnek köszönhetően tulajdonképpen három perccel a vége előtt eldőlt a meccs, amikor emberhátrányban Gyapjas védett remekül. A hátralévő időben több gól nem született, így 15–11-es magyar sikerrel zárult az összecsapás.
Magyarország–Grúzia 15–11 (5–2, 4–3, 4–6, 2–0)
magyar gólszerzők: Nagy Á. 4, Vigvári V., Tátrai 3-3, Burián 2, Vismeg, Varga V., Fekete 1-1
A magyar női vízilabda-válogatott 14–11-es vereséget szenvedett a világbajnok holland csapattól az Eindhovenben zajló Európa-bajnokság csoportküzdelmeinek második fordulójában.
A szombati találkozón a házigazdák komoly bírói támogatással gyorsan 5–1-es előnybe kerültek, és bár a magyarok többször is egy gólra felzárkóztak, egyenlíteni nem tudtak.
Ez azt jelenti, hogy a pénteken a görögökkel szemben is alulmaradó magyar csapatnak, amely a papírforma alapján a vasárnapi zárókörben várhatóan simán legyőzi a horvátokat és csoportja harmadik helyén végez, hétfőn a negyeddöntőbe jutásért is medencébe kell ugrania.
A tornán egy olimpiai kvótát osztanak ki, a holland és a szintén vb-döntős spanyol válogatottnak már biztos a párizsi részvétele, így ezt a két csapatot leszámítva a legjobb szerez ötkarikás indulási jogot.
A holland szurkolók ezúttal már közel két órával a mérkőzés előtt megérkeztek a háromszoros olimpiai bajnok úszóról, Pieter van de Hoogenbandról elnevezett komplexumba, és már az olasz-francia összecsapást is szépszámú nézősereg figyelte.
Mihók Attila és Cseh Sándor szövetségi kapitányok a görögöktől elszenvedett vereség során kihagyott Faragó Kamillát és Szabó Nikolettet is bevetették, ezúttal Tiba Panna és Kuna Szonja ült a lelátóra.
A magyarok az első két támadásuk során fórba kerültek, de nem éltek a lehetőséggel, a hollandok pedig egy lefordulás után megszerezték a vezetést. Mindkét oldalon sok volt a hiba az összjátékban, de jött Keszthelyi, aki inkább senkit sem vont be és egyedül fejezte be az akciót. A házigazdák egy, a támadóidő lejártakor muszájból eleresztett távoli lövéssel kerültek újra előnybe, majd létszámfölényben növelték azt, kilenc másodperccel a dudaszó előtt pedig hárommal elléptek. Az összképhez tartozik, hogy az első negyedben elképesztően egyoldalú volt a bíráskodás, az öt kiállítás mellett négy kontrát is ítéltek a magyarok ellen.
A második felvonás is kihagyott magyar fórral indult, a túloldalon viszont Wolves három magyar között fordult rá centerből és lőtt gólt. A negyednek ezúttal több mint a fele pörgött le magyar találat nélkül, amikor Parkes centerből rázta le emberét és húzta a labdát a kapuba. A magyarok védekezésben jól teljesítettek – sorra maradtak ki a holland emberelőnyös helyzetek –, elöl pedig Gurisatti használta ki gyorsan a kettős előnyt. Garda kevesebb mint fél perccel a félidő előtt egy távoli góllal faragta minimálisra a különbséget (5–4).
A hollandoknak majd egynegyednyi gólcsendet sikerült megtörniük van der Sloot átlövésével. Mihók Attila a következő fór megjátszása előtt időt kért, de Keszthelyi lövése elakadt a hazai kezekben. Leimeter szintén e4mberelőnyben gyönyörűen pattintott az elsüllyedő kapus fölött a hálóba, hátul pedig újra Magyari avatkozott közbe remekül hátrányban, de van de Kraats ötméteresével szemben már tehetetlen volt. A válaszra nem kellett sokat várni, Faragó a bal oldalról másolta le Leiemeter mozdulatát, így tapadt ellenfelére a magyar csapat, amely újra remekelt hátrányban. A hollandok egy újabb kontrát követően fordultak le és találtak be, majd Gurisatti góljába fújtak bele a bírók, a lerohanást pedig a negyedik gólját szerző Rogge fejezte be egy szép ejtéssel (9–6). Garda ötméteresből szépített, de a hollandok a menetrendszerű kiállítás után – amikor is Rybanska kipontozódott – válaszoltak. A magyarok kilenc századmásodperccel a dudaszó előtt újra betaláltak, Garda bombája a kapufáról a kapus hátára, majd a képzeletbeli gólvonalon túlra vágódott.
A záró nyolc perc Szilágyi emberelőnyös góljával indult, majd a hollandok szintén fórból válaszoltak. Ezt követően újra Garda érkezett és megcsillantotta óriási lövőerejét, a holland védők és a kapus is csak a fejét tudta megmozdítani. Az akció után azonban videózni kellett, az előző holland támadásnál ugyanis Magyari gyanús körülmények között védett, a VAR-vizsgálatból pedig kiderült, hogy már bentről húzta ki a labdát, így a minimális különbség helyett háromgólos lett a különbség öt perccel a vége előtt.
Keszthelyi ötméteresből szépített, majd nagyszerűen szerzett labdát, az indítás azonban a megúszó Vályinak egy kicsit hosszú lett. A holland közönség az Eb során először ütemes szurkolásba kezdett – érezte, hogy erre most szüksége van az együttesnek –, Wolves pedig közelről behúzta a fórt. Ezzel gyakorlatilag eldőlt a találkozó, amelyet Keszthelyi szép ejtése zárt le.
Hollandia–Magyarország 14–11 (4–1, 1–3, 5–4, 4–3)
gólszerzők: L. Rogge 4, van der Sloot 3, van de Kraats, Wolves 2-2, van der Meijden, B. Rogge, Keunin 1-1, illetve Keszthelyi, Garda 3-3, Parkes, Gurisatti, Leiemter, Faragó, Szilágyi 1-1
Görögország–Horvátország 25–8 (5–4, 7–1, 6–1, 7–2)
A csoport állása: 1. (már negyeddöntős) Hollandia 6 pont (38–16), 2. (már negyeddöntős) Görögország 6 (39–20), 3. Magyarország 0 (22–28), 4. Horvátország 0 (14–49)
(Borítókép: MTI/Derencsényi István)