Index Vakbarát Hírportál

Ötvenkét éve állították helyre a nemzet becsületét

2025. február 7., péntek 13:00

Molnár Endrét, a legendás vízilabdakapust beiktatták a Nemzetközi Úszó Hírességek Csarnokába, a Hall of Fame-be (ISHOF). A nyolcvanadik életévét taposó sportember 1976-ban, Montrealban olimpiát nyert, de ennél fontosabbnak és nagyobb dicsőségnek tartja, hogy 1973-ban, Belgrádban a hosszú évek sikertelensége után a vb-n megszerzett aranyéremmel helyreállították a magyar vízilabdázás és ezzel egy kicsit a nemzet becsületét.

Nyolc év után ismét egy magyar vízilabdázó legendát iktatnak be a Nemzetközi Úszó Hírességek Csarnokába (ISHOF), írja a Magyar Vízilabda Szövetség honlapja. Az idei, jubileumi, 60. gálán a pólósok kategóriájában a hetvenes évek aranycsapatának kapusfenoménja, az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Molnár Endre lesz a sportág legnagyobbjait felvonultató panteon tagja.

A szavazás lezárultával az ISHOF közzétette az idei elismerések listáját, amelyen ismét ott egy magyar név (tavaly az úszók között Gyurta Dániel került be a hírességek közé). Mégpedig az olimpiai, világ- és Európa-bajnok kapuslegenda, Molnár Endre. A pólósközegben – és az ISHOF hírlevelében is – Bandiként emlegetett zseni egy évtizeden át volt a hetvenes évek aranycsapatának tagja, mondhatni, az egyik legfontosabb: 1968 és 1980 között négy olimpián védte a válogatott kapuját.

Egyike azon keveseknek – Magyarországon hatan vannak ilyenek, a világ vízilabdájában még öten –, akiknek négy olimpiai érmük van: a montreali arany mellett ott díszeleg a müncheni ezüst, valamint a mexikóvárosi és moszkvai bronz. Emellett volt világbajnok (1973), ezüstérmes (1975, 1978) és kétszeres Európa-bajnok (1974, 1977); kortársai szerint egyértelműen a világ legjobbjának számított a hetvenes években a piros sapkások mezőnyében.

Érdekesség, hogy a többi négyszeres magyar olimpiai érmes közül Mayer Mihály, Kárpáti György, Bodnár András és Szivós István már tagja az ISHOF-nak (Jeney László életében nem kapta meg ezt az elismerést) – Bodnár doktor volt az utolsó magyar vízilabdázó beiktatott 2017-ben, őt követi most Molnár Endre.

Ennél nagyobb elismerést nehéz kitalálni, szerintem ez felette áll a Nemzet Sportolójának is

– mondta Molnár Bandi, amikor Csurka Gergely, a szövetség sajtófőnöke felhívta a jó hírrel.

Mint mondta, nosztalgiázni már nemigen szokott, „legfeljebb akkor, amikor leülök megnézni egy meccset, hogy a mi időnkben mennyire jó volt ez a játék… Sajnos, ma már kicsit több a pankráció, mint amikor én játszottam, de egyben elismerés is jár a srácoknak, hogy még így is helyt tudnak állni.”

A beiktatási ünnepségre az ISHOF-jubileum miatt kivételesen nem az intézmény Fort Lauderdale-i központjában, hanem júliusban, a szingapúri világbajnokságon kerítenek sort. Molnár Endre ugyanakkor nem tartja valószínűnek, hogy ott lesz a helyszínen: „Nem vagyok én már olyan állapotban, hogy ilyen hosszú repülőutakra vállalkozzam – először is meg kéne érni a nyarat, és akkor legalább életemben ünnepelhetnénk meg a nyolcvanadik születésnapomat.”

Az ISHOF idei beiktatottjai között vannak még olyan kiválóságok, mint az úszók között Anthony Ervin, Ryan Lochte és Federica Pellegrini, illetve a nyílt vízi úszásban olimpiai bajnok Ous Mellouli.

Az egykori csodakapus az Indexnek elmondta, hogy nem a montreali olimpiai aranyérmet, hanem az 1973-as belgrádi vb megnyerését tartja pályafutása csúcspontjának.

Montrealban mi voltunk az esélyesek, majdnem kötelező volt nyernünk, de a belgrádi aranyérem 1973-ban egy hosszú ideig tartó aszály megtörése volt – mondta Bandi. – Úgy éreztük, hogy akkor ott, Belgrádban helyreállítottuk a magyar póló, sőt egy kicsit a nemzet becsületét.

A legendás kapus arról is beszélt, hogy a mai sorstársainak egyrészt könnyebb, másrészt nehezebb dolguk van, mint annak idején nekik.

Manapság annyian és olyan jól blokkolnak, hogy valóságos kézerdő magasodik a kapusok előtt. Annak idején mi már annak is örültünk, ha egy védő felemelte a kezét. Viszont a mai modern labdákkal sokkal gyorsabban, erősebben lehet lőni, ellenben ha minket az a többkilós bőrlabda fejbe talált, akkor hetekig meglátszott az arcunkon a varrás nyoma.

Rovatok