A 2025–2026-os szezontól egy újabb, negyedik európai kupasorozatot hívnak életre vízilabdában. A vizes sportokat tömörítő kontinentális szövetség (EA/LEN) szerdai beszámolója szerint a Konferencia-kupa elnevezésű sorozat a harmadik számú vetélkedéssé lép elő a Bajnokok Ligája és az Eurokupa mögött, megelőzve a Challenger-kupát.
A csoportküzdelmeket egy-egy rendező csapattal kisebb tornákon belül bonyolítják le, a kupa sorsa pedig a nyolcas döntőben dől el. A győztes a következő idényben az Eurokupában bizonyíthat, írta az MTI.
A sportág berkein belül nagy átalakítások zajlanak, a napokban azt jelentette be az európai szövetség (EA/LEN), hogy ezentúl külön rendezik a férfi és a női felnőtt Európa-bajnokságot, a lebonyolítást illetően pedig megszűnnek a negyeddöntők.
A magyar szövetség honlapján emlékeztetett: 2024-ben a szükség hozta úgy, hogy külön rendezték a férfi és a női Eb-t – eredetileg Izrael lett volna a házigazda, de a 2023. októberi Hamász-támadás lángba borította az országot, amelyben nemhogy 2024 januárjában, de azóta sem rendeznek nemzetközi sporteseményeket. A European Aquatics két hónap alatt nem is talált olyan országot, amely tokkal-vonóval vitte volna a komplett, 32 csapatot felvonultató tornát, így végül a férfiak Zágrábban és Dubrovnikban, míg a nők Eindhovenben mérkőztek. Azóta hosszas egyeztetések zajlottak arról, nem kellene-e a többi labdajátékhoz hasonlóan vízilabdában és külön rendezni a férfi és a női tornát, és végül ez a verzió „győzött”.
Leginkább azért, mert a 2026-os csomagot elnyerő szerbek rögtön jelezték, ők legszívesebben csak a férfiviadalt rendeznék meg, és végül ez is ütötték le az EA-val. Más kérdés, hogy az olimpiai ciklus félidejében esedékes Eb-ket rendszerint nyáron bonyolították eddig, ám Belgrádban akkorra végül nem sikerült lefoglalni a központi arénát – ugyanott lesz a viadal, ahol a nagysikerű 2016-os torna volt, melynek férfidöntőjét 18 500-an látták –, s végül a viadal ugyanúgy januárban kötött ki, mint tíz évvel ezelőtt: a most megerősített dátumok január 10-25. (Hogy az üresen maradt nyarat mivel töltik meg a nemzeti és nemzetközi szövetségek, az később derül ki.)
Hanem a női Eb-nek még nincs házigazdája: a spanyolok és Tenerife tűnik fel a szóbeszédekben, ám itt későbbre ígérik a hivatalos bejelentést; korántsem mellesleg a hölgyek valamikor nyáron találkoznának, azaz valóban teljesen elkülönül majd a két esemény.
Ezen túlmenően változik a lebonyolítás: 2024-ben behozott kétdivíziós formula helyett a négy négyes csoportban két-két eddigi felsőházi együttes kap helyet, és hozzájuk sorsolnak két-két gárdát, amelyek a kvalifikációból érkeznek – eddig a férfi és a női torna menete ugyanaz.
Ami viszont különbség: a férfiaknál az első három lép tovább a csoportokból, aztán az A-C- és a B-D-ág továbbjutói két hatos csoportban folytatják (viszik magukkal az egymás elleni eredményeket), és ott megmérkőznek a másik csoportból érkező három riválissal. Innen viszont már csak az első kettő játszhat majd az érmekért, azaz kiesik a negyeddöntő; jósolhatóan öldöklő küzdelem várható – ezzel egyébként szinte egy az egyben a kézilabdázók lebonyolítási rendjét másolja az EA.
A lányoknál annyi a különbség, hogy a csoportokból csak az első kettő lép tovább – az egymás elleni eredmény társaságában –, és a másik ág két továbbjutójával mérkőznek a négyes középdöntős csoportban, majd elődöntő és döntő következik.
A férfitorna 16 napos, a női a tervek szerint 11 lesz.