Index Vakbarát Hírportál

Barta Lóránt

Halálos vírus szedi áldozatait Indiában Halálos vírus szedi áldozatait Indiában

A betegségre nincs gyógymód.

4 órája

Jelentős áttörést ért el a hólyagrák legyőzésében az AstraZeneca gyógyszere Jelentős áttörést ért el a hólyagrák legyőzésében az AstraZeneca gyógyszere

Ez az első alkalom, hogy egy orvosság ilyen jelentősen javította a betegség túlélési arányát.

5 órája

A CIA tagadja, hogy a venezuelai elnök ellen merényletet terveztek A CIA tagadja, hogy a venezuelai elnök ellen merényletet terveztek

Az állításokat „kategorikusan hamisnak” nevezték.

5 órája

Az Ocean 2024 gyakorlat keretein belül orosz és kínai hajók közösen fellépve komplex harci feladatokat hajtottak végre, beleértve a rakéta- és tüzérségi fegyverek használatát is. Az orosz felet több mint 15 hadihajó képviselte  – jelentette az orosz védelmi minisztérium.

A gyakorlaton két tengeralattjáró is részt vett. A Csendes-óceáni Flotta Haditengerészeti Légiereje és az Orosz Légi és Űrhajózási Erők több mint 10 repülőgépe és helikoptere nyújtott támogatást a hajóknak. A kínai oldalt a Hszining és a Wuxi rombolók, valamint a Lin Yi fregatt biztosította.

A gyakorlatok során a közös hajócsoport feltételes vereséggel járó offenzívát hajtott végre, kétéltű harci helikopterek, elterelés elleni csónakok és az elektronikus hadviselés eszközeinek felhasználásával. A gyakorlatot 10 különböző ország 24 képviselője figyelte – írja az aif.ru.

Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok aggódik amiatt, hogy Oroszország nukleáris titkokat adott Iránnak ballisztikus rakétákért cserébe. Erről a The Guardian és a Bloomberg számol be jól értesült, de névtelenséget kérő nyugati forrásokra hivatkozva.

Irán néhány hónapon belül atombombát akar szerezni, és Moszkva fokozta az együttműködést Iránnal ezen a területen – mondták nyugati tisztviselők a lapoknak.

Az Irán és Oroszország közötti együttműködés erősítéséről pénteken tárgyalt Joe Biden amerikai elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök Washingtonban. Irán éppen azon van, hogy elegendő uránt dúsítson ahhoz, hogy a közeljövőben atomfegyverekhez jusson, és Moszkva technológiája és szakértelme felgyorsíthatja ezt a folyamatot – mutatnak rá. A cikkek szerint Irán nukleáris képességei fenyegetést jelentenek Izrael számára a Közel-Keleten, mivel Irán támogatja az Izrael-ellenes Hezbollah csoportot Libanonban.

Irán tagadja, hogy atombomba építését tervezné.

Joe Biden amerikai elnök kijelentette, hogy az Egyesült Államok kész mindent felhasználni annak érdekében, hogy megakadályozza Irán nukleáris eszkalációját – idézte a Bloomberg szombaton az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivőjét.

Irán a nukleáris együttműködésért cserébe ballisztikus rakétákat bocsátott Oroszország rendelkezésére. Ez erős nemtetszést váltott ki a nemzetközi közösség részéről. Szombaton a G7-ek nyilatkozatban ítélték el, hogy Irán ballisztikus rakétákat szállított Oroszországnak.

Az a bizonyíték, hogy Irán továbbra is fegyvereket szállít Oroszországnak, az ennek leállítására irányuló ismételt nemzetközi felhívások ellenére, azt jelenti, hogy Irán tovább fokozza Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborújának katonai támogatását

– fogalmaztak szombaton kiadott nyilatkozatukban Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok külügyminiszterei, valamint az EU főképviselője.

Irán és Oroszország 2023 végéig több száz rakéta szállításáról írt alá szerződést – jelentette az amerikai kormány. Oroszország 2024 szeptemberében kapja meg az első rövid hatótávolságú ballisztikus rakétaszállítmányt Irántól. Ezt megelőzően, a jelentés szerint 2024 nyarán az orosz hadsereg kiképzésen vett részt Iránban.

Válaszul arra, hogy Irán ballisztikus rakétákat szállít Oroszországnak, az Egyesült Államok és az EU újabb korlátozásokat jelentett be Iránnal szemben. Az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország szintén korlátozásokat vezetett be az Iran Air területükön folytatott tevékenységére vonatkozóan. Irán tagadja, hogy rakétákat szállítana Oroszországnak – közölte az Amerika hangja.

Oroszország 2023 közepe óta kínai gyártmányú motorokat használ nagy hatótávolságú drónjai gyártásához, amiket Ukrajnában vetnek be – jelentette pénteken a Reuters. Az orosz IEMZ Kupol vállalat állítólag több mint 2500 Garpiya-A1 típusú drónt gyártott 2023 júliusa és 2024 júliusa között. A Garpiya drón maximális felszállósúlya 300 kilogramm alatt van, hatótávolsága pedig 1500 kilométer.

A Reuters által idézett európai hírszerző ügynökség szerint a Garpiya „nagyon hasonlít” az iráni tervezésű Sahíd drónokra. A motorokat eredetileg egy ismeretlen német cég tervezte, de ma már a kínai Xiamen Limbach cég gyártja.

A kínai külügyminisztérium a Reutersnek elmondta, hogy „szigorúan ellenőrzi” a potenciálisan katonai célú termékek exportját, de megjegyezte, hogy nem tiltják az Oroszországgal való kereskedelmet. A Reuters arról is beszámolt, hogy az orosz védelmi minisztérium 2023 elején 1 milliárd rubeles (3,8 milliárd forint) szerződést kötött az IEMZ Kupol céggel a drónok gyártására szolgáló gyár fejlesztésére.

Ukrajna becslései szerint Oroszország a 2022. februári teljes körű inváziója óta közel 14 000 drónt indított polgári és katonai célpontok ellen, és ezek többsége iráni tervezésű Sahíd – írja a MoscowTimes.

Rovatok