Index Vakbarát Hírportál

Hegyi Letícia Gréta

Stressz okozta viselkedésváltozások új idegrendszeri alapjait fedezték fel magyar kutatók Stressz okozta viselkedésváltozások új idegrendszeri alapjait fedezték fel magyar kutatók

Egy traumatikus élmény bizonyos esetekben életre szóló viselkedésváltozást okoz.

január 22. 20:02

Épp az zajlik most az Antarktiszon, ami az utolsó jégkorszak idején Épp az zajlik most az Antarktiszon, ami az utolsó jégkorszak idején

Nem várt veszélyek bújnak meg a jégpáncél alatt.

január 8. 06:47

Orbán Viktor: Menczer Tamás leállította a Tisza Párt rém kellemetlen politikáját Orbán Viktor: Menczer Tamás leállította a Tisza Párt rém kellemetlen politikáját

A kormányfő a Kossuth rádiónak adott interjút.

2024. december 6. 07:47

A finn elnök, Alexander Stubb szerint Európának saját tárgyalócsoportra van szüksége az orosz-ukrán háború békés rendezésére, valamint egy különmegbízott kinevezésére, aki koordinálná az erőfeszítéseket, írja az Ukrinform.

Stubb kiemelte, hogy bár Franciaország és az Egyesült Királyság vezető szerepet vállalt Ukrajna támogatásában, még mindig hiányzik egy európai összekötő személy, akit a nemzetközi partnerek egyértelműen megkereshetnének ebben a kérdésben.

A finn elnök hangsúlyozta, hogy Európa célja egyértelmű: Ukrajnának győznie kell, meg kell őriznie függetlenségét, szuverenitását és területi integritását. Véleménye szerint a háború lezárásának két szakasza van: az első a tűzszünet, amelyhez katonai biztosítékokra van szükség, a második pedig a békemegállapodás, amelyet nemzetközi mandátum alapján lehet fenntartani.

Ugyanakkor Stubb szkeptikusan áll a jelenlegi tűzszüneti kezdeményezésekhez, és figyelmeztetett az orosz taktika veszélyeire. Kiemelte, hogy Moszkva gyakran részleges tűzszüneteket alkalmaz, miközben folytatja a támadásokat – például az energiahálózat ellen –, majd később megszegi a megállapodásokat. Szerinte egy teljes és folyamatosan ellenőrzött tűzszünetre van szükség, hogy valódi békefolyamat indulhasson el. A párizsi csúcstalálkozón a résztvevők a háború utáni biztonsági garanciák kérdését is megvitatták, amely hosszú távon meghatározhatja Ukrajna helyzetét Európában.

Az Ukrán Fegyveres Erők ejtőernyősei fogságba ejtettek öt orosz katonát az oroszországi Kurszk régióban – írja az Ukrajinszka Pravda.

A jelentések szerint az elfogott orosz katonák elmondták, hogy saját hadseregük embertelen bánásmódban részesítette őket. A foglyok beszámolói alapján az orosz parancsnokság kínzásokat és kivégzéseket alkalmazott azokkal szemben, akik megtagadták a parancsok végrehajtását vagy nem voltak hajlandók részt venni az úgynevezett „húsdaráló rohamokban”.

 

Orosz katonai bloggerek szerint az ukrán erők betörést hajtottak végre az oroszországi Belgorod régióban, írja a The Guardian.

Több orosz katonai tudósító pénteken arról számolt be, hogy az ukrán csapatok Belgorodban vannak, és harcokat vívnak az ottani orosz erőkkel. Sem Kijev, sem Moszkva nem erősítette meg a jelentéseket, bár az orosz védelmi minisztérium 10 nappal ezelőtt közölte, hogy erői öt ukrán kísérletet hiúsítottak meg arra, hogy átnyomuljanak a határon Belgorodban.

Eközben az ukrán hadsereg pénteken közölte, hogy légiereje csapást mért egy határállomásra az oroszországi Brjanszk régióban, megsemmisítve a katonai infrastruktúrát egy olyan területen, amelyet drónok indításának helyszíneként azonosítottak.

Rovatok