Index Vakbarát Hírportál

Kecső Richárd

A hírek szerint a hadsereg továbbra is hibás gránátokat kap, annak ellenére, hogy a téma nemrégiben nagy botrányt kavart. A videón, amelyet a Cenzor nevű lap főszerkesztője, Jurij Butusov tett közzé, katonák panaszkodnak a hibás felszerelések miatt.

„A hadsereg továbbra is hibás gránátokat kap, annak ellenére, hogy nemrégiben botrány robbant ki” – állítja az újságíró

A felvételen a 151. dandár katonái éppen egy gránátos dobozt bontanak fel, és azt állítják, hogy az egyikben hibás gyújtómechanizmus található. Hozzáteszik, hogy szinte minden nap ilyen hibás gránátokat kapnak.

A Miniszteri Stratégiáért Felelős Iroda továbbra is hibás gránátokat küld a frontra. A stratégiai iparág minisztere, Herman Smetanyin azt mondta, hogy a vállalataink csupán egyetlen hibás gránátot szállítottak, amit már kicseréltek, és minden rendben van. Ez egy pofátlan hazugság. A 151-es, 155-ös és 59-es brigádok folyamatosan több ezer hibás gránátot kapnak a Miniszteri Stratégiáért Felelős Irodától. Senki sem veszi el őket, nem cserélik ki őket, és a hibás termelés továbbra is folytatódik

– kommentálta a történteket Butusov.

 

Szerbia elnöke, Alekszandar Vucsics bejelentette, hogy január 20-a környékén, az új amerikai adminisztrációval folytatott tárgyalásokat követően kérni fog egy megbeszélést az orosz vezetővel, Vlagyimir Putyinnal a várható amerikai szankciókról, amelyek a NIS (Szerb Olajipari Vállalat) nevű, orosz érdekeltségű cég ellen irányulnak – írja a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség.

A szerb elnök nemrég közölte, hogy nincsenek jó hírei a várható amerikai szankciók ügyében, miután beszélt José Fernándezzel, az amerikai külügyminisztérium gazdasági növekedésért, energetikáért és környezetvédelemért felelős helyettes államtitkárával.

Szombaton Vucsics pontosította, hogy az Egyesült Államok január 15-ig bevezeti a szankciókat a NIS-re, és Szerbiának március 15-ig kell reagálnia. A szerb kormány számára a miniszterelnök, Milos Vucsevics vezetésével két munkacsoportot kell alakítani a helyzet kezelésére.

Segítek Putyinnal beszélni, mert más nem fog vele tárgyalni sem a gázellátási szerződésről, sem a NIS-szel kapcsolatban. Arra számítok, hogy január 20-a környékén, Szent János napján kérhetem a beszélgetést, miután megnézem, mi lesz az új amerikai adminisztrációval való tárgyalások eredménye. Az utolsó megoldás, ha tudjuk, hogy másképp nem maradhatunk életben. Nem fogadhatjuk el, hogy ilyenek történjenek. Mi nem rablók vagyunk, mint a nyugatiak, akik elrabolják Oroszország vagyonát, majd bocsánatot kérnek

– nyilatkozta Vucsics a kormányülésen.

Vucsics korábban kijelentette, hogy Belgrád nem vezet be szankciókat Oroszország ellen a NIS ellen hozott amerikai korlátozások miatt. Ugyanakkor lehetségesnek tartotta, hogy tárgyalásokat folytassanak a Gazprom és a Gazprom Neft részesedésének csökkentéséről a NIS-ben a várható amerikai szankciók fényében. A szankciók január 1-jétől már életbe léphetnek.

A NIS közleményében megerősítette, hogy tevékenységük zavartalanul folytatódik, és az üzemanyag-ellátás is biztosított. A vállalat folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzetet, és elemzi a különböző forgatókönyveket, illetve azok potenciális hatásait, de jelenleg nincs jogi korlátozás a működésükre.

„A kormány mindent megtesz az iparcikkek szállításának támogatása érdekében” – jelentette ki Szergej Obolonik, Transznisztria (Dnyeszter Menti Köztársaság) önjelölt gazdasági minisztere a gázellátási problémákkal kapcsolatban.

Obolonik kijelentette, hogy a helyzet még kezelhető és kiszámítható, de amennyiben nem sikerül megoldani a gázellátás problémáit, a vállalkozások veszélybe kerülhetnek, elveszíthetve újrakezdési képességüket.

A mintegy 350 ezer lakosú szakadár régiót komoly csapás érte, amikor az orosz Gazprom január 1-jével leállította az Ukrajnán keresztüli gázszállítást. Az ötéves tranzitmegállapodás az Európai Unió országaival, köztük Magyarországgal, további alternatívák hiányában véget ért, miközben a politikai feszültségek már hónapok óta fennálltak.

Obolonik szerint január 5-ig tisztázódhat, hogy mennyi energia szükséges a háztartások számára, és mit lehet az ipari vállalatok, köztük a Moldovai Acélművek számára biztosítani.

Az elmúlt két évben Moldovába évente körülbelül 2 milliárd köbméter gáz érkezett a Gazpromtól, amelyet a Dnyeszteren túli régióban saját fogyasztásra és villamos energia termelésére használtak, majd az ország többi részébe is továbbítottak. Azonban már az Oroszország és Ukrajna közötti szerződés december 31-i lejárta előtt csökkentette az Ukrajnán át Európába irányuló gázellátást a Gazprom.

Dorin Recean moldovai miniszterelnök figyelmeztetett a közelgő humanitárius válságra a Dnyeszteren túl, amely szerinte Oroszország szándékos lépése az ország destabilizálására.

Január 1-jén a tiraszpoli gázszolgáltató, a Tiraspoltransgaz leállította a lakossági gázellátást, míg a Tirasteploenergo megszakította a hő- és melegvízellátást, kévételt csak a kórházak és szociális ellátóintézmények kaptak.

Rovatok