Index Vakbarát Hírportál

Lendvai András

Önkívületi állapotban a rajongók, már idén nyáron foroghat a Dűne harmadik része Önkívületi állapotban a rajongók, már idén nyáron foroghat a Dűne harmadik része

Timothée Chalamet és Zendaya is visszatérhet Magyarországra.

tegnap, 06:08

Rendőröket hallgattak meg Herczeg Zoltán ügyében, de nem sok mindenre emlékeznek Rendőröket hallgattak meg Herczeg Zoltán ügyében, de nem sok mindenre emlékeznek

A divattervezőt kábítószer birtoklásával vádolják.

február 20. 21:22

Nulladik nappal bővül a STRAND Fesztivál, Paul Kalkbrenner fűti fel a fesztiválozókat Nulladik nappal bővül a STRAND Fesztivál, Paul Kalkbrenner fűti fel a fesztiválozókat

Már egy nappal a kezdés előtt is világsztárok lépnek fel Zamárdiban.

február 20. 18:00

A Louisiana államban található Shreveport akvárium munkatársai igazi rejtélybe botlottak: egy nőstény dagadócápa (a macskacápák családjába tartozik) világra hozott egy utódot egy olyan medencében, amelyben kizárólag nőstény cápák éltek. A jelenség, amelyet tudományosan partenogenezisnek, azaz szűznemzésnek neveznek, igen ritka a gerincesek körében, és komoly tudományos érdeklődést váltott ki.

A Yoko névre keresztelt cápa január 3-án kelt ki abból a petéből, amelyet az akvárium állatgondozói körülbelül nyolc hónappal korábban észleltek. A becslések szerint a pete akár két hónappal azelőtt is lerakódhatott, hogy észrevették volna. Az akvárium munkatársai azonban biztosak abban, hogy a két nőstény cápa, amelyek a medencében élnek, több mint három éve nem találkoztak hím egyeddel – írja a The Guardian.

 

Ez az eset két lehetséges magyarázatot vet fel: vagy szűznemzés történt, amely során a nőstény önmagában képes utódot létrehozni, vagy egy másik, szintén ritka jelenség, a késleltetett megtermékenyítés állhat a háttérben. Ez utóbbi esetben a nőstény hosszú ideig képes lehet tárolni és később megtermékenyíteni a petéket.

A rejtély megoldására a tudósok DNS-vizsgálatot terveznek, amelyre akkor kerülhet sor, amikor Yoko elég nagy lesz ahhoz, hogy vérmintát vehessenek tőle. Az eredményekre azonban még hónapokat kell várni.

A partenogenezist először 2006-ban dokumentálták komodói sárkányoknál, miután két brit állatkertben nőstény egyedek pár nélkül hoztak világra utódokat. Tavaly pedig egy Charlotte nevű tüskésrája keltett feltűnést egy észak-karolinai akváriumban, amikor kiderült, hogy nyolc éve nem találkozott hímmel, mégis vemhes lett.

A tudósok egyelőre nem tudják pontosan, hogy mi váltja ki a gerinceseknél a szűznemzést. 

Súlyos földrengés és szökőár sújtotta Indonéziát 2018-ban, amikor a Mutiara Sis Al Jufri repülőtér Paluban a pusztítás útjába került.

Szeptember 28-án, percekkel azelőtt, hogy a 7,5 magnitúdójú földrengés megrázta volna a repteret, egy repülőgép, 148 emberrel a fedélzetén még a felszállásra várakozott. A pilóta, Ricosetta Mafella, aki a fülkében ült, nem láthatta, mi készül odakint, de hirtelen megmagyarázhatatlan döntést hozott:

a tervezettnél 3 perccel korábban száll fel, amivel – mint kiderült –, megmentette önmagát és a fedélzeten tartózkodó 147 embert, hiszen a rengés az egész repteret romba döntötte. 

A természeti katasztrófa után adott interjújában a pilóta elárulta: „Sietnem kellett. Egy hang azt mondta a fejemben: azonnal tűnj el innen! Ezután szóltam a személyzetnek és a földi irányítóknak, hogy előbb fogunk felszállni” – idézi a LadBible

A pilótát azonban egy másik, fején kívüli hang is segítette: egy igazi hős, a 21 éves Anthonius Gunawan Agung hangja, aki a repülőtér irányítótornyában maradt, hogy biztosítsa a gép biztonságos felszállását, mielőtt a földrengés bekövetkezett volna.

Tragikus módon a rengés éppen akkor sújtotta a repülőteret, amikor a gép a levegőbe emelkedett, így Agung nem tudott időben menekülni, végül az omladozó toronyból kellett kiugrania. A négyemeletes magasságból való zuhanás során lábtörést és súlyos belső sérüléseket szenvedett. Kollégái azonnal kórházba szállították, majd helikopteres mentést szerveztek számára, de sérülései végül halálosnak bizonyultak.

Agung utolsó rögzített szavai a pilótának szóltak: „Batik 6321, felszállási engedély megadva.”

Miután a gép felszállt, a pilóta döbbenten figyelte, ahogy a hatalmas hullámok elérik a partot. Próbálta elérni Agungot a rádión keresztül, de már nem kapott választ. Később megtudta, hogy Agung kollégái is próbálták rávenni a menekülésre, de a fiatal irányító visszautasította a segítséget, mondván: „Várjatok, várjatok, a Batik még itt van.” Addig maradt a posztján, amíg a gép biztonságosan el nem hagyta a kifutót.

Bár Stiller elsősorban olyan filmsikerek főszereplőjeként vált ismertté, mint a Zoolander vagy az Éjszaka a múzeumban , az elmúlt években egyre inkább a rendezés felé fordult. Az Apple TV+ Severance  azaz Különválás című sorozata hatalmas sikert aratott, sokan az egyik legjobb sorozatnak tartják, amely valaha készült.

Nemrégiben Stiller Mike Birbiglia Working It Out című podcastjában mesélt a rendezés iránti szemléletéről. Elmondása szerint sokat tanult azoktól a rendezőktől, akikkel korábban színészi minőségben dolgozott együtt. „Nagyon érdekes látni, hogyan dolgozik egy rendező, mert mindenki más megközelítést alkalmaz” – mondta Stiller.

Az egyik legnagyobb hatással rá Noah Baumbach rendező volt, akivel a Greenberg forgatásán dolgozott. Stiller akkor vette észre, hogy a forgatáson egyetlen szék sincs. „Baumbach észerűnek tartotta, hogy ne legyenek székek, mert nem akarja, hogy az emberek csak üljenek” – mesélte Stiller. Ez az ötlet annyira megtetszett neki, hogy saját rendezésű filmjén, Walter Mitty titkos élete forgatásán is bevezette.

De nem ez az egyetlen szabály, amit átvett. A Severance forgatásán a mobiltelefonokat is betiltotta.

A stábnak néha használnia kell a telefonját a kommunikációhoz, de számomra rendkívül fontos, hogy a színészek közelében ne legyenek készülékek

– mondta Stiller. Hozzátette, hogy az egyik legidegesítőbb dolog számára, amikor egy munkatárs a telefonját böngészi, miközben a színészek teljes erőbedobással játsszák a jelenetet.

Stiller szerint a forgatásokon nagyon fontos a színészek környezetének védelme, mert a színészi munka rendkívül sebezhető állapotot követel meg. Ugyanakkor elismerte, hogy rendezőként a stábtagokkal is tisztelettel kell bánni. „Amikor a Nyakunkon az élet című filmet rendeztem 1994-ben, még csak a színészekkel foglalkoztam, és a stábon viccelődtem. De aztán rájöttem, hogy ők is keményen dolgoznak.”

A rendező szerint az igazán sikeres forgatás titka az, hogy mindenki egy csapat részének érezze magát. „A stáb nem dolgozik veled öt éven át a forgatókönyvön, ezért neked kell motiválnod őket, hogy igazán elhivatottan vegyenek részt a projektben” – összegezte Stiller.

Rovatok