Index Vakbarát Hírportál

Túri Csaba

Hollandia 25 darab YPR–765 típusú páncélozott lánctalpas járművet biztosít Ukrajnának a sebesültek szállítására – közölte Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter.

Az ukránok már három éve fáradhatatlanul küzdenek a jövőjükért. És ezzel együtt a szabadságunkért és a biztonságunkért. Hollandia több mint 10 milliárd eurót különített el katonai támogatásra, ebből az összegből mintegy 6 milliárd eurót már el is utaltunk. Most, amikor az ukránok számára egyre nehezebb a fronton, különösen fontos, hogy folytassuk a támogatást

– fogalmazott az Interfax cikke szerint Brekelmans, aki azt is elmondta, hogy Hollandia mostanra leszállította az utolsó ígért T–72-es harckocsikat Ukrajnának. 

Ukrajna a közelmúltban egy újabb adag holland F–16-os repülőgépet is kapott. A védelmi minisztérium azonban operatív okokból nem ad tájékoztatást a már leszállított repülőgépek pontos számáról.

Három foglyot szabadon engedtek Belaruszban, köztük egy újságírót és legalább egy amerikai állampolgárt. Adam Boehler, az Egyesült Államok vezető túsztárgyalója a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az elengedett amerikai állampolgár egyelőre nem kíván nyilatkozni – írta meg a CBS News.

Egy másik szabadon engedett fogoly a Szabad Európa/Szabadság Rádió munkatársa, Andrej Kuznyecsik, aki három évig raboskodott belorusz börtönben. Boehler tájékoztatása szerint a harmadik személy egy jelenleg Texasban tartózkodó nő, akit két héttel ezelőtt, az első fázisban engedtek szabadon.

Amerikai tisztviselők szerint az egyoldalú lépés Belarusz részéről egy gesztus az Egyesült Államok felé, mert Aljakszandr Lukasenka szeretné szorosabbra fűzni az ország kapcsolatát az Egyesült Államokkal.

Egy Ukrajnából elmenekült férfit azzal vádoltak, hogy egy ukrán kórházban vérvétel közben megfenyegetett és fizikailag bántalmazott egy rendőrt. A férfi a német hatóságoknak azt mondta, hogy személyes meggyőződésével szembemegy, hogy fegyveres erők kötelékében szolgáljon, ezért kérte, hogy ne adják ki hazájának – írja az Unian.

A lelkiismereti okból történő elutasítás nem akadálya a kiadatásnak, ha az érintett államot a nemzetközi jogot megsértve fegyveres támadás éri, és ezért az érintett személynek számolnia kell azzal, hogy katonai szolgálatra hívják be

– fogalmazott indoklásában a német legfelsőbb bíróság, amivel a férfi lett az első olyan személy, akit Németország kiad Ukrajnának a háború kitörése óta.

Korábban hónapokig vitáztak arról, hogy Európa kiadja-e Ukrajnának azokat a férfiakat, akik a mozgósítás elkerülése érdekében illegálisan elhagyták az országot. A német igazságügyi minisztérium képviselői szerint a dezertálás és a katonai szolgálat alól való kibújás nem lehet kiadatási ok. Ugyanakkor az olyan bűncselekmények, mint például a mozgósítás elkerülése érdekében elkövetett vesztegetés, nem mentesülnek a kiadatás alól, ahogyan a most kiadott férfi sem úszta meg, hogy rátámadt egy rendőrre.

Rovatok