A török hatóságok szombaton bejelentették, hogy feloldják a két évvel ezelőtt bevezetett, YouTube-ra vonatkozó tilalmat.
Azért blokkolták a videomegosztót-ot, mert a Török Köztársaság alapítóját, Musztafa Kemal Atatürköt sértő felvételeket tettek közzé.
Az internettel kapcsolatos ügyekért is felelős Binali Yildirim közlekedési és szállítási miniszter elmondta, hogy a kormány folyamatosan egyeztet a YouTube tulajdonosával, a Google-lal. Yildirim szerint már nincs oka fenntartani a tilalmat, hiszen a szóban forgó videókat eltávolították.
A tárcavezető annak a reményének adott hangot, hogy az oldal üzemeltetői tanultak az esetből, és többé nem történik meg hasonló. "A YouTube a jövőben remélhetőleg a jogi kereteket figyelembe véve fog működni Törökországban" - tette hozzá.
A török távközlési hatóságok 2008 májusában tiltották be a videómegosztó oldalt. Megszegi a török jogszabályokat az, aki megsérti Atatürk emlékét. Ankara ugyan életbe léptetett néhány reformot az Európai Unióhoz való csatlakozás jegyében, de a véleménynyilvánítás szabadsága továbbra is kényes kérdés.
Törökország 2007-ben kezdte el megtagadni a felhasználóktól a hozzáférést bizonyos honlapokhoz, miután a parlament elfogadott egy törvényt a virtuális bűnözés - gyermekpornográfia, terrorista eszmék terjesztése, illegális szerencsejátékok - ellen. E jogszabály alapján több mint hatezer oldalt tiltottak be.