Két amerikai kutató letesztelte a kínai online cenzúra sebességét és hatékonyságát. A kísérletük végén arra jutottak, hogy a kínai cenzorok ijesztően sokan lehetnek, szinte sosem pihennek, nagyon hatékony automatizmusok és segédprogramok szolgálják ki őket, és a gyorsaságuk figyelemre méltó. A cenzorteszt színhelyéül a Sina Weibo nevű mikroblogszolgáltatót választottál, ami leginkább a Twitterhez hasonlít. 300 millió felhasználójával és napi 100 millió üzenetével ez a legnépszerűbb ilyen szolgáltatás Kínában, és a kutatók úgy gondolják, a cenzúrát is itt sikerült a legügyesebben megoldani. Ha ennél szigorúbb lenne, a felhasználók elpártolnának, ha enyhébb, állami részről ütközne akadályokba az oldal működtetése.
Az online cenzúra kiemelten fontos a kínai hatóságok számára. Az országban az internet a 2002-es, 4-5 százalék körüli elterjedtségi szintről tíz év alatt 42 százalékra nőtt, vagyis százmilliók számára vált elérhetővé egy olyan felület, ahol többé-kevésbé anonim módon mondhatja el a véleményét olyan témákban, amiért élőszóban súlyos következményekkel kellene szembenéznie.
A kutatók 30 napon át követték figyelemmel 3500 aktív Sina Weibo-felhasználó ténykedését az oldalon. Ezalatt nagyjából 300 felhasználó mikroblogja és hozzáférése törlődött, hogy a cenzorok semmisítették meg a kellemetlen dolgokat író felhasználók blogjait, vagy ők maguk unták meg a blogolást és törölték az addigi posztjaikat, nem teljesen tiszta. Egészen egzakt adatokat hozott azonban az a vizsgálat, ami azt figyelte, mennyi időt élnek túl a később cenzúrázásra kerülő posztok. Mint kiderült, a törölt bejegyzések 5 százaléka a megjelenés utáni első nyolc percben tűnik el, az első fél óra után pedig az ilyen posztok 30 százalékát eléri a cenzor. A törlések 90 százaléka a megjelenés utáni első 24 órában zajlik. A kutatók szerint, ha mindenféle automatikus szűrő és segédprogram nélkül dolgoznának a cenzorok, éjjel-nappali ügyeletben 4000 ember kellene foglalkoztatnia a blogszolgáltatónak.
A tapasztalatok azt mutatják, a Sina Weibo cenzúrája három szintű. Az első védelmi vonalon egy kulcsszavas keresés rögtön megakadályozza, hogy bizonyos bejegyzések egyáltalán megjelenjenek (sűrűn alkalmazzák azt a trükköt is, hogy a felhasználó úgy látja, hogy megjelent a bejegyzése, de valójában azt senki más nem látja rajta kívül, illetve azt, hogy a bejegyzés csak késleltetve jelenik meg, amikor egy cenzor elolvasta és leokézta azt). Második körben szintén kulcsszavak alapján jelöl be a rendszer potenciálisan érzékeny témával foglalkozó posztokat, ezeket egyesével fésülik át a cenzorok, és törlik, ha úgy látják jónak. Ilyenkor az adott bejegyzésre érkezett összes reakció, komment, válasz, megosztás is az enyészeté lesz. A harmadik szint az utólagos szúrópróbáké, egy cenzorcsoport véletlenszerűen vadászik a programok szűrőin átcsúszott bejegyzések között olyanokra, amelyek a kormány szerint károsak.
A kísérlet azt mutatta, hogy a cenzúra éjjel-nappal, hétvégéken és ünnepnapokon is működik, egyetlen rendszeresen visszatérő szünet látszik csak a cenzori aktivitásban, minden nap este hét órakor, amikor az állami tévé híradója megy. Ezt a cenzoroknak valószínűleg kötelező nézni, és jó eséllyel ezzel egy időben kapják meg az eligazítást a friss közéleti témákkal kapcsolatban is, hogy mit kell törölni és mi maradhat. Ha egy felhasználónál cenzúráztak egy bejegyzést, a megfigyelendő júzerek listájára kerül, és onnantól kezdve az új posztjai hamarabb kerülnek a cenzorok szemei elé, mint az átlagfelhasználóé. A cenzorok több szintet is megfigyeltek a felhasználók listázásában, a legproblémásabbnak tartott csoportnál egy külön cenzorcsapat gyakorlatilag valós időben figyeli az új bejegyzések születését.
A cenzúra martalékává váló bejegyzések változatos témákban születnek, a kutatók szerint vannak állandó tiltólistás témák (emberi jogok, tibeti függetlenség, az egy gyerekes népesedési politika kritizálása), de a cenzorok szorosan követik az aktuális eseményeket is, legyen az a szíriai lázadókkal szimpatizáló posztok törlése, vagy akár a közelmúlt nagy pekingi esőzéseivel, illetve a kínai bulvárvilágban éppen forró témának számító szexbotránnyal kapcsolaytos vélemények szűrése.