Üzletben nincs barátság, tartja a régi mondás, és minden okunk megvan rá, hogy higgyünk is neki. Persze akadnak kivételek. A Paypal alapítói és első alkalmazottai akkor lettek milliomosok, amikor az Ebay 1,5 milliárd dollárért felvásárolta a céget. A Paypal-maffia néven ismert társaság a legenda szerint azóta is összejár, csak a haveri sörözés közben nem programozói trükkökről beszélget, hanem hogy ki milyen cégbe fektetett, vagy vett ki belőle vagyonokat. A paypales kollégákból lett pénzemberek nélkül ma nincs Facebook, YouTube, Tesla, SpaceX és LinkedIn sem. Bemutatjuk a maffia tagjait és viselt dolgaikat.
A Paypalt gyakorlatilag az internet bankjaként ismeri és használja a világ, tavaly 180 milliárd dollár utazott ide-oda a világban Paypal-átutalások formájában. A cég 2000-ben született két online átutalásokkal foglalkozó startup, az x.com és a Confinity összeolvadásával. A Paypal jókor volt jó helyen, nagyon rövid időn belül nagyon nagyra nőtt, és olyan vetélytársakat nyomott le, mint az Ebay, a Citibank, a Yahoo vagy a Google saját fizetési megoldásai. Nem is csoda, hogy 2002-ben az Ebay, amikor már az oldal hirdetéseinek negyedét Paypallal fizették, szőröstül-bőröstül felvásárolta az egész céget, 1,5 milliárd dollárért. Ilyenkor szokott az jönni, hogy az alapítók és korai alkalmazottak, akik részvényopciókat kaptak a fizetésük mellé, a további karrierjüket a jachtok, sportkocsik és malibui villák háromszögében tengetik. A Paypal-maffia - a nevet a New York Times tette népszerűvé, aztán a Fortune magazin legendás gengszterjelmezes címlapfotója ragasztotta rájuk véglegesen - nem ezt az utat választotta.
Peter Thielt szokás a Paypal-maffia fejének tartani, és való igaz, ő volt a cég alapítója, vezérigazgatója, és ő adta el az egészet az Ebaynek. Aki nincs otthon a szilícium-völgyi startupvilágban, annak is ismerős lehet a neve a Közösségi hálóból. A Facebook korai éveit bemutató Oscar-díjas filmben Zuckerbergék megmentőjeként jelenik meg, aki bevezeti a nagypályás cégek közé a közösségi oldalt. Ez a való életben is nagyjából így volt. Thiel az 500 ezer dolláros befektetéséért kapott tulajdonrészét később több mint egymilliárdért adta el, de a mai napig ott ül a legszűkebb, 9 fős igazgatótanácsban.
Thiel egyébként a Szilícium-völgy nehézsúlyú befektetőinek egyike, bár ezzel foglalkozó cége, a Clarium csúnyán megsínylette a válságot, a 2008-as 7 milliárd dolláros tőkéje 2011-re 350 millióra apadt. Ezután indította el a Palantir nevű cégét, ami elsősorban a CIA-nek dolgozik, közelebbről nem meghatározott terrorelhárítást támogató szoftverek fejlesztésével, és jelenleg 9 milliárd dollárra értékelik. Plusz arról ismert, hogy agyonfizeti már a programozó gyakornokait is. És hogy még jobban felkeltsük összeesküvés-elméletekre fogékony olvasóink figyelmét: Thiel nyíltan vállalja, hogy a Bilderberg-csoport tagja.
Ha Thiel a don, Max Levchin a consigliere, a maffiafőnök legközelebbi tanácsadója, aki a nevében is eljárhat, ha a család érdekei úgy kívánják. Az ukrán származású programozó a Paypal biztonsági rendszereiért volt felelős, és ő írta az egyik első, kereskedelmileg is sikeres Captcha-megoldást.
A Paypal eladásából származó pénzét a Slide nevű képmegosztó megalapításába fektette, amit már év múlva több mint 200 millió dollárért adott el a Google-nek (a Google 2011-ben bezárta, illetve beolvasztotta más alkalmazásaiba). Volt Google-alelnök, beszállt az Evernote szupernépszerű jegyzetelő appba, és a Yahoo igazgatótanácsába, most éppen az Affirm nevű pénzügyi alkalmazásokat fejlesztő cégét pátyolgatja, és néha producerkedik Hollywoodban.
Elon Muskot már részletesen bemutattuk egy régebbi cikkünkben; a Vasember-filmek Tony Starkjának ihletője szintén a Paypalból indult el. Pontosabban az x.com-mal ő hozta be Thiel elsősorban titkosítási technikákban utazó Confinity-je mellé az online bankos szálat, hogy megszülethessen a Paypal. A dél-afrikai születésű Musk ma a maffia leggazdagabb tagja a maga bő 10 milliárd dolláros vagyonával, amit leginkább az elektromos sportautókat divatba hozó Teslának, és a magánűrhajózásban piacvezető SpaceX-nek köszönhet, de nagy jövő áll a napenergiában utazó Solar City előtt is.
Musk nem egyszerű figura, a siker titkának azt tartja, hogy dolgozz kétszer annyit, mint a konkurencia, így akkor is meg tudod előzni, ha esetleg ő az okosabb. Egy diktátor, és egy géniusz egy személyben, akit idegesít, ha mások képtelenek követni a tempóját. Ismerős a leírás? Steve Jobsról mondták ugyanezeket a hozzá közel állók, akik ugyanúgy rettegtek tőle és bálványozták egyszerre, mint most Elon Muskot.
Reid Hoffman a maffia legidősebb tagja a maga 47 évével. Ő már a PayPal előtt is izgalmas dolgokat csinált, az Apple-nél volt programozó, illetve már 1997-ben közösségi oldalt épített SocialNet néven, jó fél évtizeddel a MySpace indulása és felfutása előtt. Egyébként filozófusnak készült, és ebből is diplomázott Oxfordban, ezután teljesen logikus, hogy a Paypalnál ő lett az operatív igazgató, a cég napi ügyeit intéző főnök. Az Ebay-felvásárlás után a pénzét újra egy közösségi oldal építésébe fektette, de ezzel már sikerrel járt: ez volt a LinkedIn, ma már az online munkakeresés és hálózatépítés megkerülhetetlen alapköve.
A LinkedIn 2011-ben ment tőzsdére, amivel Hoffman bő 2 milliárd dollárt keresett. Ügyesen forgatja a pénzét, ott volt a Facebook első befektetői között, a Zyngában, a last.fm-ben, a mostanában forrónak számító startupok között pedig az Airbnb-ben. Befektetőcége, a Greylock nagyjából 2 milliárd dollárt kezel, 300 cégben, jellemzően startupokban van részesedése.
A tajvani születésű Steve Chen, a bangladesi Jawed Kerim programozók, Chad Hurley pedig grafikus és webdesigner volt a PayPalnél. Az Ebaynél nem nagyon tetszett nekik a céges környezet, ezért kiléptek, hogy közös projektbe fogjanak. Ez egy videómegosztó volt, ami 2005-ben mutatkozott be, és hamarosan az internet egyik legnagyobb forgalmú oldalává vált: a YouTube.
Egy év múlva a Google 1,6 milliárd dollárért vette meg az oldalt, amiben Kerim akkor már csak tulajdonostársként vett részt, ugyanis visszament az egyetemre megszerezni a mesterfokozatát programozásból. Hurley és Chen 2010-ig maradt a Google-istállóba tartozó YouTube-nál, aztán újra saját céget alapítottak, a Mixbitet, ami okostelefonos videoszerkesztésben és rövid videókban (lásd Coub, Vine) utazik.
Az indiai suzületésű Premal Shah termékmenedzser volt a Paypalnál, hat évet húzott le, vagyis a maffia olyan tagjai közé tartozik, aki nem lépett le azonnal, ahogy az Ebay átvette a bizniszt. Shah a nonprofit szektora költözött át ezután, és megalapította a Kiva.org oldalt, ami azzal foglalkozik, hogy harmadik világbeli vállalkozóknak nyújt szuperkedvezményes mikrokölcsönöket az oldal önkéntes támogatóinak pénzéből.
Ha egy mongóliai kecskepásztornak szüksége lenne 300 dollárra, hogy új kecskéket vegyen, a Kiva tagjai (több mint egymillióan vannak) összedobják ezt pár dolláros felajánlásokkal, hogy majd egy év múlva visszakapják a kölcsönt, és megint odaadják, mondjuk egy hondurasi tortillasütödének. A Kiva közössége több mint félmilliárd dollárnyi mikrokölcsönt adott eddig, bő egymillió embernek segítve. A visszafizetési arány 99%-os.
Ken Howrey éppen elvégezte a Stanfordon a közgazdász alapképzést, amikor belecsöppent a Paypal alapítói csapatába. Mivel ő volt az egyetlen közgazdász, ő lett a cég pénzügyi igazgatója. A lengyel Luke Nosek ugyan programozó volt, de a marketingért felelős alelnök szerepét kapta meg. Az Ebay-felvásárlás után kettesben, Peter Thiel anyagi támogatásával megalapították a Founders Fund befektetőcéget, ami ma már 2 milliárd dollárnyi tőkét forgat. A fő célpontjai az online cégek mellett a biotechnológia, mesterséges intelligencia és az űrkutatás.
A kínai Yishan Wong egyszerű Paypal-programozóból a Reddit vezetője lett. David Sacks pénzügyes volt a Paypalnál, később megépítette a Yammert (direkt céges belső kommunikációra fejlesztett közösségi oldal), amit 1,2 milliárdért vett meg a Microsoft. Scott Banister az Ironport emailszolgáltatót hozta létre, és adta el a Ciscónak 830 millióért. Russel Simmons Paypal-programozóból a Yelp (Amerikában őrült népszerű étteremajánló oldal, a tőzsdei értéke 3,5 milliárd dollár) alapítója és vezetője lett.
Hogy lehet, hogy egyetlen, jószerivel csupa lelkes pályakezdőből felépült csapatból ekkora, és ennyire sikeres cégalapító-befektető generáció nőtt ki? Ekkora zsenik találkoztak volna a Paypalban, vagy ekkora mázlijuk volt? A valódi ok nem, illetve nemcsak ez. A Paypal-család csinálta meg először azt a nagy dotkombukta utáni Szilícium-völgyben, hogy a nagy pénzt felmarkolva százfelé szaladtak szét az iparágban, de megtartották a régi kapcsolatokat, ahogy a lendületet és mentalitást is.
Itt mindenki ismer mindenkit. Van ez a Paypal-maffia... ami azt jelenti, hogy a Paypal kezdeti dolgozói szétmentek sok cégbe, és egy nagyon erős közösségi hálózatuk van. Azt, amit a Paypalnál megtanultak, elvitték különböző cégekbe. És ez történik most újra, például a Facebook-spinoffoknál. A különböző cégekbe így megy át a tudás.
– erősítette meg a szilícium-völgy nagy titkát az Indexnek Halácsy Péter, a leghíresebb magyar startup, a Prezi egyik vezetője.