Három brit cég közös fejlesztése egy új zavarórendszer, amit arra terveztek, hogy rádióhullámokkal bénítsa meg a repülő drónokat.
Az Anti-UAV Defense System (Auds) blokkolja a drónok által fogadott adatokat, és ezzel átmenetileg reakcióképtelenné teszi őket. Ha az üzemeltető észleli, hogy a drón nem válaszol, feltételezheti, hogy meghibásodott, és visszahívhatja azt.
Az Auds-t tervező mérnökök a fejlesztéshez viszonylag friss, nemrég bemutatott technológiát használtak, amit kimondottan drónok elleni védekezéshez szántak. A rendszer többlépcsős azonosítás után egy rádiójellel blokkolja a drón vételét, nagyjából így:
És az egész nem tart tovább 25 másodpercnél.
Ez egy rádiójel. Számos frekvenciasáv van, amit minden gyártó használ. Ezeket egy irányított antennával az UAV irányába küldjük. A rádiójel olyan erős, hogy az UAV nem is tud mást fogni, csak az Auds jelét.
– magyarázta az Auds működési elvét Paul Taylor, az Enterprise Control Systems munkatársa. A cég közösen fejlesztette a rendszert a Blighter Surveillance Systemsszel és a Chess Dynamicsszel.
Az Auds üzemeltetőin múlik, hogy csak rövid időre megbénítják a drónt (hogy az operátor visszahívhassa azt), vagy teljesen megsüketítik. Ebben az esetben a drón addig fog vakon és süketen repülni, amíg le nem merülnek az akkumulátorai, és le nem zuhan.
A rendszert már tesztelik az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban és Franciaországban. A kormányzati szervek tagjai mindhárom országban részt vettek a teszteken. A légügyi hatóságokat ugyanis aggasztja, hogy az utóbbi időben megsokszorozódott a drónhasználók száma a nagyobb repterek környékén.
Az amerikai Szövetségi Légügyi Hatóság (FAA) havonta nagyjából száz jelentést kap a pilótáktól, hogy drónokat láttak a gépeik ötmérföldes körzetében. Tavaly ilyenkor még csak havonta pár észlelést jelentettek. Az FAA ezért aláírt egy megállapodást, miszerint új, drónzavarásra alkalmas technológiákat fognak tesztelni, hogy biztosítsák a zavartalan légi forgalmat.
A brit Polgári Légiközlekedési Hatóság nem tervezi a zavaró eszközök tesztelését és fejlesztését. A szóvivőjük szerint inkább a fogyasztók tájékoztatására helyeznék a hangsúlyt. A védelmi eszközöket nem tartják fontosnak, mert az Egyesült Királyságban több mint hat éve bevezették a drónhasználatra vonatkozó szabályokat, míg az FAA csak nemrég jött elő ezekkel.
Az Auds ennek ellenére nem tűnik túl invazív eszköznek. Sőt, tipikus konzervatív, udvarias, telivér angol berendezés. „Lesz szíves a drónjával valahol máshol szórakozni, sir?” Mennyivel fehérgallérosabb, sétapálcásabb megoldás, mint a Boeing kompakt légvédelmi lézere, nem?
(Pedig közéjük is lövethettek volna.)