2018. február 19., hétfő 16:13
Tavaly év végén derült ki, hogy elkészült az ARM csipeken futtatható Windows 10, ám a bemutatott eszközök még nem kerültek a boltokba, így most még csak leírásokból tudjuk, hogy milyen eltérésekre számíthatunk egy hagyományos, x86-os Intel vagy AMD processzoros rendszer használatához képest.
A Microsoft nemrég azt is közzétette, hogy az ARM mi mindenben lesz korlátozva.
- Régebbi hardverek, perifériák csatlakoztatásával előfordulhatnak bajok, amennyiben csak x86-os driverek készültek azokhoz. Az ARM-on futó Windows 10 ugyanis csak ARM64-es drivereket támogat.
- Elfelejthetjük az x64-es appokat, ezeket a Windows 10 nem tudja emulálni ARM-on. Ugyanakkor azt is tudjuk, hogy ezt valamikor megoldják.
- Az OpenGL hardveres gyorsítását igénylő szoftverek - főleg játékok - nem működnek az ARM-os Windows 10-en. A csalásgátló technológiákat használó játékok kompatibilitása sem megoldott.
- A Windows kezelőfelületét módosító szoftverek közül nem mindegyik futtatható. Azokat az appokat, amelyek beépülnek a jobb gomb lenyomására előugró menübe, vagy amelyek a beviteli módszereket alakítják át, külön ki kell majd adni ARM-ra.
- Lesznek olyan szoftverek, amelyek az ARM csipjeit felismerve azt hiszik, hogy mobilon futnak.
- Virtuális gépeket nem lehet futtatni.
Nagyon várjuk, hogy az Asus, a HP vagy a Lenovo piacra dobja az ARM csippel felszerelt gépeit, és kipróbálhassuk, mit tudnak. Hogy ne csak a hátrányok legyenek itt, felidézzük az előnyöket is:
- folyamatosan a netre tudnak kapcsolódni
- egész napos üzemidőt ígérnek, az egészen vékony eszközökkel is
- a legtöbb 32 bites .exe fájl futtatható lesz