Minden egy robbanással kezdődött, a BASF ludwigshafeni üzemében történt detonáció óta ellátási zavarok jelentkeznek a vitaminok piacán. A készletek fogynak, az árak folyamatosan emelkednek.
Komoly B-vitamin-hiány fenyegetheti Európát, és Németország lehet ennek az epicentruma. Ezek az alapvető vitaminok – amelyek energiát adnak, támogatják az agy működését és javítják a hangulatot – egyre nehezebben elérhetők. Iparági szakértők szerint a júliusi robbanás a német BASF ludwigshafeni üzemében komoly szerepet játszhatott abban a folyamatban, amely most az ellátási láncok zavarait okozza. Noha a BASF főként A- és E-vitamin gyártására összpontosít, a robbanás okozta termelési fennakadások közvetett hatásai a B-vitamin piacát is érinthetik.
Az A- és E-vitaminok alternatív forrásokból is beszerezhetők, de a B-vitaminok gyártása komplexebb, speciális létesítményeket és technológiát igényel, így ezekből könnyebben alakulhat ki hiány.
A B-vitaminok létfontosságúak az ételek energiává alakításában, az idegrendszer karbantartásában és a mentális egészség támogatásában. Ezek a vitaminok megtalálhatók vitaminkészítményekben, energiaitalokban és vitaminokkal dúsított italokban, amelyeket naponta milliók fogyasztanak. A járvány utáni növekvő kereslet és az ellátási láncokban tapasztalható problémák egyre nagyobb hatást gyakorolhatnak a fogyasztókra és az iparra. Összegyűjtöttük, kik érezhetik meg a B-vitamin-hiány következményeit:
A hiány kihatással lehet más iparágakra is, mint például az állati takarmányok piaca (ahol a B-vitaminok fontosak az állatok egészsége miatt) és a kozmetikai ipar (amely gyakran használ B-vitaminokat a bőr- és hajápolásra), ami nyomást gyakorolhat ezekre a szektorokra is.
Egyes szakértők attól tartanak, hogy a B-vitaminok piacán tapasztalható zavarok még tovább fokozódhatnak. A növekvő globális kereslet és a gyártási fennakadások egyre nagyobb nyomást helyeznek a gyártókra, ami miatt egy lehetséges vitaminválság fenyeget, amennyiben az ellátási láncok nem stabilizálódnak.
(Borítókép: A BASF ludwigshafeni gyára. Fotó: Thomas Lohnes/Getty Images)