Index Vakbarát Hírportál

Vakon dobálózunk a személyes adatainkkal

2009. december 9., szerda 16:45

Egy ausztrál felmérés tanúsága szerint a világ legnagyobb közösségi oldalának felhasználói szinte bármilyen információt megosztanak magukról az ismerősnek hitt személyekkel.

A Sophos biztonságtechnikai cég a világszerte 350 millió taggal büszkélkedő Facebook felhasználóit szondázta meg rendhagyó módon. A kutatók elsősorban arra voltak kíváncsiak, vajon hányan hajlandóak magukról személyes információkat kiadni egy vadidegen embernek, aki azt állítja, hogy a tesztalany ismerőse.

A tanulmány lefolytatásához első lépcsőben létrehoztak két női fiktív személyt, a 21 éves egyedülálló Daisy Feletint és az 56 éves férjezett Dinette Stonilyt. Mindkét karakter 100, a korcsoportjuknak megfelelő, találomra kiválasztott ausztrál felhasználónak küldött barátkozós felkéréseket. Két hét várakozást követően azt találták, hogy Daisyt 46, míg Dinette-et 41 százalékban gyakorlatilag vakon fogadták el barátnak a kiválasztottak – akik nyilván nem ismerhették sehonnan sem a két hölgyet, hiszen ők valóságban nem is léteznek.

Külön érdekesség, hogy Dinette hiába kapott kevesebb pozitív visszaigazolást, mégis több barátra tett szert: nyolc felhasználó saját magától nyilvánította ismerősnek a profilképe szerint egy párnán kuporgó fekete-fehér macska képével megjelenő asszonyt (Daisy fotója egy sárga gumikacsa volt). Az idősebb felhasználók egyébként átlagosan négyszer annyi baráttal rendelkeznek, mint a fiatalabbak – jegyezte meg a Sophos.

Miután barátok lettek, a kutatók megpróbálták feltérképezni a friss kapcsolatokat. A teljes születési dátumot (év, hónap, nap) a felhasználók 89 százaléka adta ki Daisynek, viszont csak 57 százalék Dinette-nek; az emailcímet 100 százalékban megkapta Daisy, 88 százalékban pedig Dinette. Az iskolát vagy munkahelyet 74 százalék osztotta meg Daisyvel és csak 22 százalék Dinette-tel, a telefonszámot 7 százalék árulta el Daisynek, ellenben 23 százalék Dinette-nek. A lakcímet 4, illetve 6 százaléknyian adták meg, hasonlóképpen a település nevét 50, illetve 43 százaléknyian. Végezetül az ismerősökre, családtagokra vonatkozó adatokat Daisyvel 46 százalék osztotta meg, Dinette 31 százalékban szerzett be ilyen információkat.

Tisztán látszik, hogy a fiatalabb korosztály szívesen elárulja, hol tanul vagy dolgozik, és pontosan mikor született, az idősebbek pedig nagyobb valószínűséggel adják ki telefonszámukat. Mindkét csoport rendkívül szabadon kezeli emailcímet, de körülbelül ugyanannyira vonakodnak megosztani teljes lakcímüket. A Sophos szerint ez aggasztó, ugyanis a születésnap és az email cím együtt kiváló kiindulópont csalásra épülő kampányok szervezésében (ötleteket természetesen nem ad a cég), az ismerősök, családtagok profiljával kiegészítve pedig kiváló jellemrajz készíthető bárkiről. A kutatók megjegyzik: tíz éve még több héten át tartó magánnyomozói munkával lett volna beszerezhető ennyi jó minőségű adat, ma pedig a felhasználók tálcán kínálják azokat bárkinek.

Rovatok