Index Vakbarát Hírportál

A Google a nemzetbiztonságiak segítségét kérte

2010. február 5., péntek 13:20 | aznap frissítve

Az NSA online biztonsági vészhelyzetekre specializált csapata segít a Google-nek felderíteni a kínai hekkertámadás hátterét.

A Google az amerikai nemzetbiztonsági hivatal, az NSA segítségét kérte a néhány hete kirobbant Gmail-botrány kivizsgálásához. Ismeretlen támadók az Internet Explorer egyik biztonsági rését kihasználva kínai emberi jogi aktivisták Gmail-fiókjaiba törtek be; később kiderült, hogy a támadás legalább húsz nagy amerikai céget is érintett. A háttérben sokan a pekingi kormány megbízásából dolgozó hekkereket sejtik, bár bizonyítani csak annyit sikerült, hogy a támadás Kínában levő gépekről indult. Az ügyet a Google annyira komolyan vette, hogy a cég szolgáltatásainak Kínából való kivonásával fenyegetőzik, és kikapcsolta a keresőjében a kínai kormánnyal kötött megállapodás értelmében évekig aktív cenzúraszoftvert.

Mint kiderült, a Google már hetek óta az NSA kék csapatnak nevezett, online biztonsággal foglalkozó szakértői csapatával együtt dolgozik a kínai ügyön, bár a cég állítása szerint a nemzetbiztonságiaknak sem sikerült több információra bukkanniuk, mint a Google saját szakértőinek.

Több jogvédő csoport adott hangot tiltakozásának, hogy a kereső a nemzetbiztonságiakat odaengedi a nyomozás közben a felhasználók bizalmas adataihoz, és az sem nyugtatta meg őket különösebben, hogy az NSA közölte, ebben nincs semmi különleges, több nagy online céggel dolgoznak együtt, és ha súlyosabb gond merül fel, szinte rutinszerűen hívják őket. Gregory Garcia, az amerikai belbiztonsági hivatal egykori szakértője azonban pozitív lépésként értékelte az NSA akcióját, mert a nemzetbiztonságiak olyan eszközökkel, technológiával és háttértudással segíthetik a nyomozást, ami a világon senki másnak nem áll a rendelkezésére. Ez az akció nem arról szól, hogy az NSA beleolvas a felhasználók levelezésébe, hanem arról, hogy rosszfiúkat megakadályozzák, hogy beleolvassanak abba – mondta a Business Weeknek.

A Google részvényárfolyama a hír hatására 14 dollárt csökkent, és most 526 dolláron áll. A cég papírjainak értéke egyébként a kínai botrány kitörése óta 15 százalékot esett.

Rovatok