Napijeggyel netezhetünk az USA-ban
Nagy felelőtlenség az Egyesült Államokban rányomni a mobil tárcsázógombjára, ha a magyar előfizetésünket használjuk, mert az uniós tarifák sokszorosát kell kifizetnünk. A Vodafone ügyfeleinek például a hívásindítás 699 forintba, a havásfogadás 249 forintba, egy sms pedig 209 forintba kerül.
Szeptember elsejétől 2015. január 31-ig azonban már az USA területén is működik a Vodafone kiegészítő napijegye, amivel naponta egy ezresért a magyarországi percdíjakkal, a hazai mobilnetes adatcsomagunkat fogyasztva tudunk mobilozni.
Az elképzelés jó, csak a napijegy ára elképesztően magas. Főleg ha nem a korábbi roamingtarifákat vesszük alapul, hanem azt, hogy egy amerikai előfizető mennyiért tud hazaüzenni Magyarországról:
Ehhez persze az USA-ban is megfelelő díjcsomagban kell lenni, de annak a teljes ára, korlátlan hazai telefonálással, sms-sel és roaminggal együtt is megfizethető: havi 12-22 ezer forint közötti összegbe kerül, a mobilnet 4G-s adatforgalmi korlátjától függően.
Ha a perc- és sms-díjak tekintetében átalánydíjas Vodafone Red csomagokkal szerenénk egy teljes hónapon át roamingolni, akkor ehhez 30 vagy 31 napijegyet kell venni, és ez már önmagában 1,5-2,5-szeres ár az amerikaihoz képest. Ehhez azonban még hozzá kell adni a Vodafone Red csomag alapdíját is (10 vagy 14 ezer forintot), amivel az árkülönbség 2-4-szeresre nő.
Hozzá kell tenni, hogy az USA-ban jóval alacsonyabb az áfa, egyszerűbb és rugalmasabb a szabályozói környezet, az óriási egységes piacon kevés a versenytárs, ráadásul több frekvencia áll a szolgáltatók rendelkezésére. Ezek mind olcsóbbá teszik a mobilhálózat üzemeltetését, az ügyfelek kiszolgálását.
Az összességében hasonló méretű Európai Unióban ezzel szemben több száz távközlési cég működését kell koordinálni, a szolgáltatóknak viszonylag kis méretű országokban kell külön-külön hálózatot és díjcsomagokat fejleszteni, adózni, elveszni a hatósági útvesztőben, lobbizni, píározni és hr-ezni, és ezen kívül még magas adók és szűkös frekvenciák is nehezítik a munkájukat.
Bár az USA területén történő mobilozást ez nem befolyásolja, legalább az EU-ban komoly változások jönnek: már csak az az Európai Unió Tanácsának kell jóváhagynia, hogy az unió területén megszűnjön a roaming 2015. december 15-én, és bármely tagállamban magyar tarifával tudjunk telefonálni, sms-ezni és netezni.