Barcelona most a világ közepe
A tavaszi időjárás is jó indok lenne, hogy Barcelonában töltsük el március első hetét, hiszen nagyjából tíz fokkal melegebb van, mint Budapesten, és ilyenkor már ki szoktak ülni a helyiek a tengerpartra, lábat lógatni a kicsit még hűvös vízbe. Mi viszont nem ezért jöttünk ide, hanem mert itt lesz a Mobile World Congress (MWC), a világ egyik legnagyobb technológiai hacacáréja.
Hogy milyen komoly a mobilipari szövetség, a GSMA által megszervezett éves kongresszus mögött, többek közt abból látszik, hogy
- három nappal a hivatalos kezdés előtt, péntek reggel fel tudtam venni a belépőmet a reptérre kiköltöztetett jókora pultnál. Ehhez csak a GSMA mobilalkalmazásába letöltött QR-kódomat és igazolványt kellett felmutatni.
-
- a reptéren senki sem mászott az arcomra, hogy elvinne a városba ócsón, és különben is, vannak a GSMA-nak saját kisbuszai
- a kiállításhoz adnak egyedi feliratú, négy napra szóló tömegközlekedési bérletet. Az már tényleg csak hab a tortán, hogy a nyakbaakasztós belépő műanyag tokjában külön hely van a bérletnek.
- több helyen találkozhatunk Barcelonában a GSMA jellegzetes pirosába öltözött segítőkkel.
Ez nem ment mindig ilyen flottul, de az elmúlt kilenc évben volt idő kitapasztalni, hogy miként kell megszervezni egy ilyen gigantikus világrendezvényt.
Egyébként nem csak kütyük vannak itt, és amíg tátott szájjal bámulunk a mobilokra és okosórákra, több tízezer cégvezető szakmai előadásokon koptatja majd a bársonyborítású székeket. Beszélgetnek a jövő 5G hálózatáról, a dolgok internetéről, mobilvásárlásról, valamint a rém unalmasnak tűnő spektrumpolitikáról, ami valahol ezért mégiscsak fontos. Akkor lesz nekünk olcsó és jól működő mobilnetünk, ha ezt jól csinálják.
Sunday, bloody Sunday
Elvileg csak hétfőn keződik el a mobilos majális, de már a vasárnap is húzós lesz. Az Acer, a HTC, az LG és a Samsung is ezen a napon mutatja meg a legújabb készülékeit. Nagy titkok már nincsenek, rég kiszivárogtak a részletek. A Microsoft volt a legügyesebb titoktartó, csak sejtjük, hogy látunk majd egy új Lumiát. Állítólag az Acer lesz az, aki a Windows 10-et is megmutatja az egyik okostelefonján.
A Lumia felvásárlásával mobilgyártóvá előlépett Microsoft kényelmes helyzetben van, mert ő csak jó példát akar mutatni a többieknek. Neki semmi baja nincs a kínai konkurenciával, amíg pofátlanul olcsó tableteken és mobilokon is elérhetővé teszik a Windowst.
A Samsungnak sokkal több oka van aggódni. A dél-koreai gyártó állítólag megszabadul a korábbi csúcskészülékét elcsúfító műanyag borítástól, és a Galaxy S6 teljesen fém házat kap. A kiszivárgott képekből az is kiderült, hogy két típus lesz: az egyiknek hajlított lesz a kijelzője, a másiknak teljesen hagyományos. A kijelző mérete biztosan nem nő nagyobbra, hiszen a Samsung óriásmobilja a Note, melynek tavaly szeptemberben jelent meg a két legújabb verziója.
Nehéz helyzetben van a Samsung, mert a kínai riválisok sokkal olcsóbban adják mindazt a csúcstechnikát, ami a Galaxy mobilokban is megtalálható. Eközben viszont nem veheti le a szemét az Apple-ről sem, és muszáj a hightech iPhone 6-tal is versenyre kelnie. Ebben a helyzetben könnyű két pad között a földre esni, amint azt a Samsung nyereségének csökkenése is mutatja.
Hasonló feladattal kell megbirkóznia a HTC-nek is. A tajvani cég három év után először tudott nyereséget termelni, és az M9 nevű mobiljának igazán szupernek kell lennie, hogy ne forduljon a cég megint mínuszba. A pletykák szerint az M9-en is két hátsó kamera lesz, amelyekkel térhatású képeket tudunk gyártani, és ha hihetünk az értesüléseknek, a HTC szakít a kis felbontással, és 20 megapixeles képeket tudunk elmenteni. A mobil előlapja pedig teljesen üvegből készül.
A Sony mobilos részlegét is rosszul érintette a kínaiak által generált verseny, ezer embert kirúgtak, átszerveznek, és legutóbb már attól az ötlettől sem zárküztak el, hogy hagyják a fenébe az egészet, és kiszállnak a mobilgyártásból. Ettől még bemutathatnak újdonságokat, és már pletykálnak az Xperia 4-ről.
Komolyabb dolgokra számítunk az LG bemutatóján, bár a dél-koreai cég volt olyan kedves, és előre leleplezett szinte mindent. A hajlított kijelzőjű Flex 2 januárban megjelent, a négy új középkategóriás modellt (Spirit, Leon, Joy és Magna) februárban jelentették be. A társaságnál a mobilhálózatra csatlakozó, telefonhívások lebonyolítására is alkalmas Watch Urbane LTE karóra lesz a legizgalmasabb termék, arra ugyanis nem számítunk, hogy most bemutatják a G4 csúcsmobilt. Az van annyira fontos termék, hogy külön bemutatót szervezzenek neki.
Most már aztán tényleg jön az 5G?
Csigavér, a merészebb előrejelzések is csak 2020-ra várják az első élő 5G hálózat beindulását. Ez persze nem kímél meg minket attól, hogy a technológiai cégek telebeszéljék a fejünket az 5G előnyeivel. A kiállításon az Ericsson, a Huawei és a Nokia is megmutatja nekünk, hogy mi jót tud a hálózatok következő generációja.
Az Ericsson már kiadta a mobilitási jelentését, amiben olyan izgalmas dolgok vannak, hogy a mobil adatforgalom nagyját öt népszerű alkalmazás generálja.
Az okostelefonok piaca pedig őrült tempóban bővül. 2014-ben 800 millió okostelefon került forgalomba, és ennek hála 2013-hoz képest 40 százalékkal, 1,9 milliárdról 2,7 milliárdra nőtt az előfizetések száma.
Maradjanak velünk, és vasárnaptól kövessék a közvetítésünket!