Ez a tablet is jó lesz valamire
További Cellanapló cikkek
- Eddig nem látott funkcióval debütálhatnak a Samsung jövő évi csúcskészülékei
- Rajongóknak szinte kötelező: szó szerint varázslatos lett a Harry Potter-telefon
- Máris befutott az Android 16 első előzetes kiadása
- Megállíthatatlan hegyomlásként zúdul ránk az Asus új telefonja
- Ár-érték arányban komolyan odarakja magát a Xiaomi új telefonja
Évek óta ott vannak a boltokban az olcsó androidos tabletek, amelyek igazából nem jók túl sok mindenre. Elavult processzorral, pocsék kijelzővel és kevés memóriával vannak ellátva, ami igencsak behatárolja a képességeiket. Talán egy weboldalt meg tudunk nyitni, jó esetben. Már ezt a jelenséget is szörnyülködve néztük, úgyhogy amikor a Microsoft bemutatta a kínai gyártó partnereit, először csak arra tudtunk gondolni, hogy most aztán a Windows is elmerül a gagyi hardverek förtelmes posványában.
A kínai gyárakból ömlő hardvereket fehér dobozos terméknek hívják, mert amikor lejönnek a gyártószalagról, még nincs márkanevük. Általában úgy kerülnek a boltokba, hogy van már egy európai forgalmazójuk, amely
- kiválasztja a neki tetsző hardvert,
- ad az eszközöknek márkanevet,
- kitalál hozzájuk extrákat,
- tartja a kapcsolatot a vevőkkel és a kiskereskedőkkel.
Magyarországon a Windowst futtató tabletek túlnyomó többsége világmárkák termékei, 2014 decemberében azonban nagy változás történt az eladásokban. A fehér dobozos eszközök részesedése az előző havi 4 százalékról hirtelen felugrott 23 százalékra, idén januárban pedig már 29 százalékon állt az arány a Microsoft adatai szerint. A legfőbb vonzerő az alacsony ár lehet, és talán a Windows, amit mindenki ismer.
E kínai gyártmányok közé tartozik az okostelefonjairól már ismert Prestigio, az eredetileg médialejátszókkal üzletelő Archos, és még tucatnyi másik cég. Mi a lengyel Kiano tabletjét próbáltuk ki, amiben 3G modem is van, és 56 ezer forintba kerül, tehát egyetlen iPad árából nagyjából kijön két ilyen tablet.
Felszínen marad
Mielőtt belevetnénk magunkat a Kiano Intelect MS elemzésébe, kicsit ízlelgessük ezt a csodálatos nevet: Kiano, kiaNo, kia No kia ... no mindegy is, ennél jobban ne bonyolódjunk bele. A név többi része is egyértelmű, az Intelect nyilván a gépben dolgozó Intel Atom Z3735G processzorra, az MS pedig a Windows 8.1 operációs rendszerre utal. Jól dolgozott a krakkói csapat névadója, nem lehet azzal vádolni, hogy félre akarná vezetni a népet.
A Kiano Intelect MS kijelzője 8 colos és 1280×800 pixeles IPS panel, amit nem a retinás iPaddel tennénk egy mérlegre, hanem az ugyanilyen felbontású 15,6 colos laptopokkal, melyeket soha nem lehetett jól hordozni. A kijelzőnek jó a fényereje, szép a rajta megjelenő tartalom.
A tablet elég jó anyagokból készült, az oldalán végigfutó fémcsík ad neki egy csöppnyi eleganciát. Ideális a mérete, álló helyzetben a virtuális billentyűzet kényelmesen használható, és olyan extrák is vannak rajta, mint a Ctrl gomb, előre-hátra lépkedő nyílgombok, és az összes magyar ékezetes betűt megtaláljuk rajta. A Microsoft megoldása azonban nem elég gyors ahhoz, hogy vakon jegyzeteljünk, mert túl keskenyek a gombok. Olyan virtuális billentyűzet lenne jó, mint amilyen a mobilokon van, amikor az ékezet nélküli betű alól kell előkeresni az ékezeteseket, némi prediktív bevitellel támogatva.
A Kiano gépén a Windows csempés menüje és a hagyományos asztal is kezelhető, a rendszer gyorsan reagál. Csak ne várjunk el túl sokat az 1,3 GHz-es Atom processzortól, az 1 GB RAM-tól és a hihetetlenül szűkös, 9 GB-os rendszerpartíciótól, amiből csak néhány gigabájt szabadon használható. Jobban járunk, ha egyszerre csak egy alkalmazás fut, sőt, igazából ki kell jelölni egyetlen feladatot, amire a Kiano tabletet használnánk, és ettől soha nem szabad eltérni.
A Microsoft ad a géphez egy Office 365 licencet, de ez olyan változat, amit csak egyben tudunk feltelepíteni. Hiába tök fölösleges a Publisher és az Access, mert csak a személyes doksikat és a háztartásunk bevételeit menedzselgetnénk (Ez személyes licenc, nem üzleti!), az egész hóbelevancot kötelező feltelepíteni, és máris 1 GB alá csökken a szabad tárterület a gépen. Úgy, hogy még csak egy Firefoxot meg egy Chrome-ot tettünk fel, amelyek nem igényelnek sok helyet. Szóval ha doksikat akarunk szerkeszteni, akkor ne nagyon akarjunk játékokat telepíteni, mert ha a rendszerpartíción nem marad elég szabad hely, akkor a Windows össze fog dőlni.
Inkább lemondtunk az Office 365 ingyenes béklyójáról, és felraktuk helyette a kicsit szerényebb tárhelyigényű LibreOffice-t, amely pár száz megabájttal több helyet hagy. Feltelepítettünk volna egy autószimulátort, de a korábban megvett Asphalt 8 sajnos 1,54 GB helyet igényel, tehát esélyünk sem volt rá, hogy elférjen. Rendben van, hogy a tárhelyet tudjuk bővíteni microSD kártyával, de oda nem tudjuk telepíteni vagy áthelyezni az appokat.
Használhatnánk a tabletet szórakozásra, ha beletolunk egy nagyobb, akár 64 GB-os memóriakártyát, és azt megtöltjük zenékkel, filmekkel. A Microsoft megszokott szoftverei még elfutnak (Médialejátszó és társai), de amint egy modernebb formát választanánk, a Windows keresztbe tesz. A Spotify például leállítja a zenelejátszást, amikor lezárjuk a kijelzőt, tehát csak úgy tudunk zenét hallgatni, ha közben a képernyő is meríti az akkut.
Mennyire szűkös az a 9 gigabájtos tárhely, mennyire gyenge a processzor? Amikor megpróbáltam letörölni a LibreOffice-t, hogy legyen több szabad hely, a telepítő hibaüzenettel visszavonta a folyamatot, mert
Ennél a pillanatnál azért erősen elgondolkodtam, hogy mire jó ez a tablet. Hiába próbáltam kényesen ügyelni arra, hogy legyen 1 gigabájt szabad tárhely, ez valamiért lecsökkent a felére, miután feltelepült egy rakás update. Egyetlen megoldás kínálkozik: ki kell törölni a helyreállító partíciót, ami nagyjából 5 gigabájtot elfoglal a gépen. Ezzel azonban óvatosan kell bánni, főleg a kevésbé szakértő felhasználóknak, mert ha bármi miatt elromlik a Windows, nem lehet majd egy gombnyomással visszatelepíteni. Ezen a Kiano tableten ráadásul tilos ilyesmivel próbálkozni: egyrészt a gyártó nem engedi törölni ezt a partíciót, másrészt ha mégis megpróbáljuk, akkor azonnal újraindul a rendszer, és olyan hibaállapotba kerül, ahonnan nem lehet egykönnyen visszahozni.
Van azért a Kiano tabletnek egy olyan tulajdonsága, amiben jobb, mint az Androidot és iOS-t futtató versenytársai. Az asztali operációs rendszer böngészőjében jobban futnak azok a webes alkalmazások, amelyek a munkánkhoz nélkülözhetetlenek. Ehhez viszont erősebb processzor kellene, mert ez a tablet az 1,3 GHz-es processzorral nagyon lassan szörföl a világhálón.
Ezeket a sorokat a tableten pötyögöm be a szerkesztőségi rendszeren, és ez nem csak a processzor miatt lassú. A billentyűzet gombjait nehéz pontosan eltalálni, sok az elütés. A gyári böngésző, az Internet Explorer hibásan töltötte be a javascripteket, és a Chrome-on is tetűlassú – hiába, az Atom processzor nem a pörgős munkára lett kitalálva. Ahogy a fenti képen is látszik, a kamera is inkább csak azért van, hogy legyen. Színeket ne várjunk tőle, és kissé pixeles is.
Mindenhol működnie kell
„Az emberek szeretik, ismerik a Windowst, könnyen tudják használni. Tudják, hol találják meg a dolgokat” – mondta nekünk Silvia Candiani, aki a régiónkban a lakossági üzletágért felel, és eljött a kínai partnereket bemutató rendezvényre. – A felhasználók szemében az idő a legfontosabb tényező, és ha termelékenyek vagyunk, akkor lesz időnk másra is. Azért választják sokan a Windowst, mert több dolgot tudnak elintézni rajta.” Candiani hozzátette, éppen emiatt fontos, hogy az Office és a többi üzleti alkalmazás minden eszközön elérhető legyen.
Tesztünk során bebizonyosodott, hogy a Microsoftnak igaza van, és valóban elérhető minden ezeken az olcsó kínai tableteken. Csakhogy jóval magasabb belépési küszöböt kellene megadni. Például azt, hogy 1 GB szabad tárhelyet hagyva tilos legyen Windowst telepíteni, mert a felhasználónak az egyáltalán nem lesz jó.
A legjobb persze az lenne, ha a gyártó és a forgalmazó magától is tudná mindezt, és nem a Microsoftnak kellene kikényszerítenie, hogy a partnerei használható eszközöket adjanak el, illetve az eszközeiket használható formában adják az emberek kezébe. Vékony a határvonal a mindenre egy kicsit jó és a semmire sem jó kategóriák között, és a Kiano Intelect MS 3G (és bármely másik tablet, amely hasonló tulajdonságokkal rendelkezik) az utóbbihoz áll közelebb.