Történelmi siker: az EU eltörli a roamingot
Félmilliárd ember élete gyökeresen megváltozhat 2017 júniusában, amikortól az Európai Unió területén nem lesz többé roaming. A határok mentén élők, a fuvarozók, a külföldön munkát vállalók, az exportlehetőségeket kereső vállalkozók és a turisták szemében vonzóbbá válik a 4G LTE szolgáltatás, hiszen azt nyűg és aggodalom nélkül tudják majd használni az országhatárokon túl, ugyanúgy, ahogyan otthon is.
Az Európai Parlament kedd hajnalban fogadta el a roamingról és netsemlegességről szóló törvénytervezet végleges változatát. Az internetes forgalommal kapcsolatos szabályozások már 2016 április végén hatályba lépnek, míg a roamingdíjak 2017 nyarától szűnnek meg.
Jövőre is enyhülni fog a roamingdíj:
Hogy mindez megtörténhessen, az uniós jogalkotók két éven át vitatkoztak egymással. A törvényt még az Európai Parlamentnek és a tagországok kormányainak is el kell fogadniuk, de ez valószínűleg meg fog történni, hiszen a szövegében egyetértenek. A Európai Bizottság egyébként már egy évtizede küzd, hogy a unióban ne legyen roaming, és a mobilnet használata már most is több mint 90 százalékkal olcsóbb, mint amennyit 2007-ben kellett fizetni érte.
Mindenki egyenlő
Nagyon fontos része a most létrejött megállapodásnak, hogy a szolgáltatóknak minden online adatforgalmat egyenlő elbánásban kell részesíteniük, vagyis az EU támogatja a netsemlegesség elvét. A törvény azonban sokkal puhább lett, mint amit az USA-ban vezettek be nemrég, mert az uniós szolgáltatók kaptak néhány kiskaput.
Bizonyos szolgáltatásokat előnyben részesíthetnek (példaként mindig az online távműtéteket emlegetik), de csak akkor, ha ezzel nem akadályozzák a többi webes forgalmat. Kibertámadás esetén is blokkolni lehet az adatforgalmat.
A törvény azt sem tiltja, hogy a szolgáltatók korlátlan adatforgalommal támogassák bizonyos tartalmak elérését. Magyarán lehetnek olyan díjcsomagok és opciók, amelyekkel mondjuk a Dropbox adatforgalmát nem számlázzák ki, de a magyarok által elindított Trezorit adatforgalmát igen.