Megnyitották a kaput a szupergyors 5G előtt
További Cellanapló cikkek
Árverést hirdetett a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság a 3400-3800 MHz-es frekvenciasávban. Ennek egy részén most a GTS, Invitel és Antenna Hungária nyújt szolgáltatást néhány vállalati előfizetőnek, a másik része azonban üres.
Ez az árverés nem az államkassza kitöméséről szól, mint a legutóbbi nagy frekvenciaeladás, amivel 100 milliárddal gazdagodott a büdzsé. Most alig néhány milliárd forint bevétel csoroghat be az eladásra kínált 360 MHz-nyi frekvenciából. Ebből 160 MHz-nyit akár 54 millió forint per 5 MHz-es áron, a fölső sávrészben lévő 200 MHz-et azonban 108 millió forint per 5 MHz-es áron adhatnak el, ha senki sem licitál a kikiáltási árnál magasabb összeggel.
Az elnyert frekvenciák esetében az NMHH-nak az a célja, hogy azok minél intenzívebben legyenek használva, azaz a társadalom hasznára váljanak és a szolgáltató az ügyfelek érdekében szélessávú vezetéknélküli szolgáltatást nyújtson rajta - közölte kérdésünkre a hatóság.
Ezzel bizonyára arra utaltak, hogy az alsó frekvenciablokkon működő távközlési cégek (GTS, Invitel, AH) alig néhány száz ügyfélnek nyújtanak szolgáltatást, noha ezt a frekvenciát a világ más országaiban egyre jobban kihasználják.
A jövőben lesznek olyan telefonok és routerek, amelyek támogatják majd a 3600-3800 MHz-es frekvenciasávot. Ebben a tartományban már rendkívül nagy sávszélességet lehet biztosítani, és az már az 5G irányába történő fejlődést jelenti - fejtette ki Novák Csaba, az Ericsson hálózatfejlesztési szakértője. Japánban és Franciaországban már készülnek ezeknek a frekvenciáknak a használatba vételére.
Ebben a frekvenciatartományban a celláknak nincs nagy kiterjedése, tehát a most eladásra kínált tartományt főleg kisebb területen lehet jól alkalmazni, ahol nagyon sok felhasználó gyűlik össze - beltérben vagy sűrűn lakott városi területeken, fejtette ki az Ericsson szakértője. Nagy nyereségű antennák használatával azonban az ADSL kiváltására is jó lehet, Ausztráliában erre is van példa, tette hozzá Novák Csaba. Az elsődleges felhasználási cél azonban a kapacitás növelése.
Az árverés időpontja és a vevők felé támasztott követelmények határideje nem igazán cseng egybe az 5G hálózatok megjelenésével, hiszen az értékesítést követően két éven belül kell használatbavételi engedélyt kérni, és a szolgáltatást 4 éven belül kell megkezdeni. Egy hajszálnyit korainak mondható az árverés, hiszen az 5G szabvány várhatóan 2019-ben lesz végleges, és az első hálózatok megjelenését 2020-ra várják az iparág szakértői.
Addig a 3400-3800 MHz-es frekvenciablokkok kihasználatlanul állhatnak, és a mobilszolgáltatóknak másra is kellhet a pénz. Addig sor kerülhet a második digitális hozadéksáv, a 700 MHz-es tartományban felszabaduló frekvenciák értékesítésére is, és ezek jóval hasznosabbak, amikor nagy területek szélessávval való lefedéséről van szó.
Ugyanakkor az árverés jó lehetőséget kínál a tőkeerősebb mobilszolgáltatóknak, hogy jó előre bebiztosítsák maguknak azokat a frekvenciákat, amelyek segítségével később brutálisan jó letöltési sebességeket is elérhetnek.