Okosbigyókkal tér vissza a Nokia
A Nokia megígérte, hogy idén visszatér a mobilipar fogyasztói szegmensébe, de senki sem sejtette, hogy ez ilyen hamar megtörténik. A Microsofttal kötött moratórium ugyanis csak az év végén jár le, addig nem gyárthatnak okostelefont.
A finn cég nem is mobillal rukkolt elő, hanem bejelentette, hogy megveszi a Withings nevű céget. Az egészségügyi termékekkel foglalkozó vállalat okosórákat, fitneszkütyüket, alvásfigyelőket és mérlegeket gyárt. A párizsi központú cégért 192 millió dollárt fizet a Nokia. Az ügylet azért is izgalmas, mert végre nem egy amerikai óriásvállalat vásárolt be Európában, hanem egy feltörekvő európai cég növekedhet nagyra egy kontinensbéli társával összefogva.
Connecting things
Miután lepasszolta a mobilgyártó üzletágát a Microsoftnak, majd a térképészeti Here részlegtől is megszabadult, a vevők milliárdjai által jól ismert Nokia eltávolodott a fogyasztóktól. Két részlege maradt:
- a szélessávú hálózati infrastruktúrát gyártó Nokia Networks
- és az izgalmas újdonságokkal kísérletező Nokia Technologies.
Az utóbbihoz tartozik majd a Withings is, mert ez a részleg egy hajszállal közelebb áll a fogyasztókhoz. Egyik legismertebb termékük a profi filmeseknek szánt Ozo vr-kamera.
A Nokiánál felgyülemlett szakértelem, ha jól kihasználják, hatalmas előnyt jelenthet az Internet of Things (IoT) óriási növekedés előtt álló piacán. Már a csapból is az folyik, hogy minden eszközünk okos lesz, és valóban elérhetővé, megfizethetővé váltak az internetre kapcsolódó sütők, mosógépek, kapucsengők. Sőt már az ágymatrac tudása is mérhető bitekben.
Ez a hirtelen jött okosodás azonban megválaszolatlan kérdéseket is felvet, és ebben hasznos lehet a Nokia meglévő tudása. Az okosbigyók következő generációja (állítólag az Apple Watch új verziója is!) közvetlenül kapcsolódik majd az internetre, nem pedig a felhasználó mobilján keresztül, és ehhez kell majd a Nokia 5G terén meglévő tapasztalata. A Nokia nemrég megvette a hálózati biztonsággal foglalkozó kanadai Nakinát, és ezt a tudását is az IoT szolgálatába állíthatja. Ez is fontos, hiszen senki se szeretne arra hazamenni, hogy hekkerek irányítják távolról a lakás összes okoseszközét.
Connecting people (again)
A Withings felvásárlása talán nem jelenti azt, hogy a Nokia ezennel lemondott a mobilgyártói ambícióiról. A Microsofttal kötött megállapodás értelmében 2016 utolsó negyedévéig nem dohat piacra saját okostelefont, ezután viszont szabad lesz a pálya.
A Nokia Lumia mobilokon bevezetett Windows Mobile operációs rendszer hatalmas bukás lett, és bár ez a Microsoft problémája, a finn gazdaságnak is életbevágóan fontos lenne, hogy helyreállítsák az évszázados márkanév renoméját.