Ebben lesz menő az Android N
További Cellanapló cikkek
- Eddig nem látott funkcióval debütálhatnak a Samsung jövő évi csúcskészülékei
- Rajongóknak szinte kötelező: szó szerint varázslatos lett a Harry Potter-telefon
- Máris befutott az Android 16 első előzetes kiadása
- Megállíthatatlan hegyomlásként zúdul ránk az Asus új telefonja
- Ár-érték arányban komolyan odarakja magát a Xiaomi új telefonja
Megjelent az Android N béta változata, és szokatlanul egyszerű letölteni az erre alkalmas Nexus mobilokra. Csak be kell lépni a Google-fiókunkkal a tesztelői programba, és pillanatokon belül megjelenik a készüléken egy értesítés, hogy új rendszerfrissítés érhető el.
Persze a nem végleges szoftverekben előfordulhatnak hibák, és a fejlesztőnek még csak magyarázkodnia sem kell, ha valami baj történik, de így sem marad le semmiről. Itt bemutatjuk azokat az újdonságokat, amelyek ősszel, a végleges Android N-ben is láthatók lesznek.
Mi egy Nexus 5X mobilon próbáltuk ki az új Androidot, de néhány új funkcióknak nagyobb hasznát vesszük majd a tableteken. Ilyen például az osztott képernyős nézet, amit pillanatok alatt aktiválhatunk a négyzet alakú programváltó gombot lenyomva tartva. Ugyanez a gomb, ha kétszer nyomunk rá, a legutóbb megnyitott programra lép át villámgyorsan.
Néhány esetben kiírja a rendszer, hogy az adott app nem feltétlenül kompatibilis az osztott kijelzős móddal. Ezzel kapcsolatban még csak jó tapasztalataink voltak, a figyelmeztetés ellenére jól futottak az appok.
Megváltozott az értesítőrendszer is, a bejövő üzenetek és rendszerértesítések listája széltében a teljes kijelzőt elfoglalja. Az itt megtalálható gyorsindító gombok, melyekkel többek közt a wifit és a bluetooth-t tudjuk kapcsolgatni, először csak egy vékony sávon jelennek meg, és akkor válik mindegyik láthatóvá, ha még jobban lehúzzuk az értesítőmenüt.
Az értesítéseket is fel tudjuk nagyítani, és ha például a Gmail-értesítésen lefelé húzzuk az ujjunkat, a beérkezett emailek listája nagyjából úgy néz ki, mintha a levelezőkliens lenne előttünk.
Itt a beállításokat is el tudjuk végezni, ehhez csak hosszan kell rányomni egy értesítésre. Eldönthetjük, hogy az adott app értesítéseit látni akarjuk-e, vagy inkább blokkoljuk mindet, hogy ne zavarjanak.
Ezt el ne felejtsd!
A beállítások menüjét is alaposan átdolgozták. Mindegyik menüpontnál láthatóvá tettek fontos információkat, például az adathasználatnál a forgalmazott megabájtokat, a tárhelynél az elfoglalt gigabájtokat, az appoknál pedig azt, hogy eddig mennyit telepítettünk.
Néhány javaslat is megjelenik a menü tetején, hogy mik azok a lehetőségek, amiket esetleg elfelejtettünk. Nekünk rögtön szólt, hogy ideje lenne - még egy - emailfiókot beállítani, hátha van céges hozzáférésünk, és az ujjlenyomatos zárat is beállíthatnánk. Extra figyelmeztetést kapunk a menü tetején, ha bekapcsoljuk a wifi hotspotot, nehogy véletlenül elfeledkezzünk róla.
Látványra jó lesz
A színes billentyűzet és a kibővített emojikészlet nem olyan dolog, ami miatt fejvesztve rohannánk Android N-t telepíteni, de ezek is megtalálhatók az új rendszerben. Egyelőre nem tudjuk kipróbálni a virtuális valóságot megjelenítő Daydream funkciót sem, hiszen ehhez majd szükség lesz az újfajta sisakra és kontrollerre is.
Azt sem fogjuk letesztelni a béta rendszeren, hogy az új Vulkan grafikus interfész és JIT fordító mennyivel gyorsítja az appokat, és miként hatnak az akkuhasználatra, hiszen ez még sokat változhat, mire megjelenik a végleges kód, és ez igencsak készülékfüggő.
Összességében azt mondhatjuk el, hogy hasznosak és kényelmesek az újítások, és nagyon bízunk benne, hogy az Android N telepítése nemcsak a Nexusokon lesz ilyen kényelmes, hanem az összes modern androidos eszközön.