Okosszemüveget mutatott be a Xiaomi
További Cellanapló cikkek
- Eddig nem látott funkcióval debütálhatnak a Samsung jövő évi csúcskészülékei
- Rajongóknak szinte kötelező: szó szerint varázslatos lett a Harry Potter-telefon
- Máris befutott az Android 16 első előzetes kiadása
- Megállíthatatlan hegyomlásként zúdul ránk az Asus új telefonja
- Ár-érték arányban komolyan odarakja magát a Xiaomi új telefonja
Xiaomi Smart Glasses néven okosszemüveget mutatott be a kínai cég. Egyelőre nem végfelhasználóknak szánt termékről, sokkal inkább koncepcióról van szó, amely megmutatja, mire képes a gyártó, és előrevetíti, mi várható a cégtől az elkövetkező években.
A tradicionális napszemüvegekre hasonlító formával megáldott eszköz 51 grammot nyom, lencséjén képes üzeneteket, értesítéseket megjeleníteni, beépített kamerájával fotózni, illetve viselőjét a szem előtt valós időben megjelenő utasításokkal navigálni. Ehhez MicroLED-es optikai hullámvezető képalkotó technológia dolgozik az eszközben.
A MicroLED-kijelző kompakt és könnyű, így elhelyezhető egy szemüvegkeretben anélkül, hogy a keret súlya jelentősen nőne. Az optikai hullámvezető technológia pedig úgy segíti a fénytörést, hogy a MicroLED-kijelző átengedje a fényt, és hagyja eljutni a szemig. Ezzel a cég ígérete szerint nem kelt olyan hatást a szemüveg viselése, mintha kijelzőt viselnénk szemünk előtt, helyette természetes szemüveg hatását kelti, illetve nem ront a láthatóságon sem. A gyártó elmondása szerint a lencse (vagyis kijelző) alig vastagabb egy rizsszemnél.
A 4 mikrométeres pixelek egyesével irányíthatók és ki-be kapcsolhatók, irányításukról egy 2,4 × 2,02 milliméteres nagyságú, a szemüvegbe szerelt chip gondoskodik. Ezenkívül 496 más alkotóelem dolgozik a szemüvegben, amely a gyártó közleménye szerint képes önálló okoseszközként is működni, nem egy sokadik kijelző a mobilunkhoz, és nincs szüksége állandó okostelefonos kapcsolatra.
A szemüveg egyik szárába szerelve látható egy 5 megapixeles kamera is, hasonlóan a Snapchat Spectacles szemüvegéhez, a Google Glass-kütyühöz vagy a Facebook és a Ray-Ban kollaborációjaként szeptember 10-én bemutatott okosszemüveghez. A kamerával készíthetünk fényképeket – mily meglepő –, valós időben lefordíttathatunk vele szöveget, és ez alapján térképezi fel az eszköz például navigáció során a környezetét. A gyártó ígéri, LED-fény jelzi majd, ha a kamera aktív.
Bár kész terméket még nem mutatott a Xiaomi, annyit lehet még tudni okosszemüveg-koncepciójukról, hogy wifi- és Bluetooth-kapcsolatra képes, ARM-chip hajtja, beépített akkuval és érintőfelülettel rendelkezik, illetve egy módosított Android operációs rendszert futtat. Arról nagy vonalakban sem tudni, hogy a koncepcióból mikor lesz – ha lesz – piacra kerülő termék.