Olcsósított csúcsmobillal kezdi az évet a Samsung
További Cellanapló cikkek
2020. szeptember 23-án mutatkozott be a Samsung Galaxy S20 FE. A Fan Edition, vagyis rajongói kiadás a dél-koreai cég 2020-as zászlóshajóinak legfontosabb, a felhasználók által leginkább szeretett tulajdonságait kínálta, a csúcsmobilokhoz képest kedvezőbb áron. Aztán jött 2021, januárban bemutatta a Samsung az S21-es mobilokat, majd elszaladt és véget is ért az év anélkül, hogy jött volna FE-változat. A premier 2021-re csúszott, s bár van miért rajongani, kissé fura helyzetből startol az új mobil.
Kezdjük azzal, hogy miért: a telefon 749 eurós, Magyarországon 279 990 forintos indulóárral kerül piacra, 50 euróval olcsóbban, mint amennyiért az S21 startolt egy éve. Utóbbi hivatalos magyar bevezető ára 329 990 forint volt, és a gyártó saját boltjában továbbra is ennyiért elérhető a készülék. A megjelenéstől számítva azonban eltelt tizenkét hónap, a legnagyobb elektronikai üzletek polcain így már jóval olcsóbban, 249 és 270 ezer forint között megtalálni a 21-es csúcsmodellek közül a legkisebb méretűt, pont abban az árszegmensben, ahova az új verzió is érkezik. Így felmerülhet a kérdés, hogy mi értelme van a rajongói változatnak? Az, hogy bizonyos dolgokban jobb, mint a normál verzió.
Az online és a 2022-es CES-en megtartott bemutatón elhangzott marketinges szöveg szerint
három dolgot várnak el az emberek a telefonjuktól: jó teljesítmény, jó kamera, jó kijelző.
Ezekre épít az S21 FE, melyből már csak és kizárólag 5G-s változat van, a gyártó 2022-ben nem variál a 4G-s és 5G-s verziókkal, mint tette az S20 FE-vel.
A megjelenítő 6,4 hüvelykes Dynamic AMOLED 2X panel. A frissítés 120 Hz-es, a mintavételezés pedig akár 240 Hz is lehet, igaz, ez kizárólag a játékmódban működik. A kijelző 0,2 hüvelykkel nagyobb, mint az S21 esetén, a felbontás megegyezik (1080 × 2340 pixel), viszont a nagyobb terület miatt a pixelsűrűség a rajongói verzióban kisebb (401 ppi). A kijelző felülete az FE esetén is sík, ami amilyen hátrányos esztétikai szempontból, olyan előnyös a könnyebb használhatóságéból.
Fontos újítás, hogy nőtt az akkumulátor. A rajongói változatot vásárlók 4500 milliamperórás telepet kapnak mobiljukban, szemben a normál S21 valamivel kisebb, 4000 milliamperórás akkumulátorával. Mivel a rendszercsip megegyezik – a mi régiónkban 5 nanométeres Qualcomm Snapdragon 888, most nincs Exynos 2100 –, így hosszabb üzemidőre lehet képes az új verzió, mint a tavalyi. A nagyobb kijelzővel és nagyobb akkuval együtt jár a valamivel nagyobb készülékház is, de a vastagság maradt 7,9 milliméteren, és az új készülék tömege is csak 8 grammal nőtt (169-ről 177-re) az elődhöz képest. Szerencsére az új mobil is vízálló, az IP68-as szabvány szerint túléli a kisebb csobbanásokat vagy a nagyobb esőket is.
A dizájn egyébként szinte megszólalásig hasonlít, annyi különbség van, hogy az FE-n a kamerák körüli rész és a keret színe nem üt el a műanyag hátlaptól. Ha valaki nem akarna vezetékes töltést használni, az a hátlapon át egyébként tölthet vezeték nélkül is, vagy használhatja a telefont is töltőként. A dobozban viszont fali adaptert kár lesz keresni, csak egy USB-C végű kábel jár a telefonhoz. Vezetéken 25 wattot, a QI-technológián keresztül 15 wattot képes maximum felvenni a mobil, a visszatöltés 5 wattal mehet.
A kamerarendszer a szenzorok számát tekintve megegyezik az S21-en és az S21 FE-n, utóbbi csak akkor veszít, ha valaki elkezdi a megapixeleket számolgatni. (Egyébként ne tegye, mert tök fölösleges.) A rajongói változat előlapján egy 32 megapixeles szelfikamera van a kijelzőbe vágott lyukban. A hátlapon három szenzor kapott helyet, egy 12 megapixeles széles (f/1.8), egy szintén 12 megapixeles ultraszéles (f/2.2, 123 fokos látószög), valamint egy 8 megapixeles telefotó (f/2.4, háromszoros nagyítás). A talán mindenki által legtöbbet használt fő, széles kamera megegyezik a két készülékben, ahogy a képalkotáshoz használt szoftveres háttér is:
- Van éjszakai mód, ami tizennégy különálló fotóból csinál egyet.
- Lehet egyszerre videózni az előlapi és a hátlapi kamerákkal.
- Van elmosott hátteres portré fotón és videón is.
- Van Zoom Lock, mely fókuszban tartja a kijelölt tárgyat a videón, és a fejlesztők szerint jobban szűri a kéz remegését, akár úgy is, ha közben belenagyít az ember a felvételbe. Hasonlót csinált a Google a Pixel 3-mal, ahol a szoftver reagált a kézben tartott telefon apró remegéseire, és megpróbált belőle valami vállalható végeredményű fotót kihozni.
- Kapott az S21 FE egy mélytanulási módot (AI Face Restoration), amivel természetesebben jelennek meg a szemöldökök, az ajkak és a hajak a fotókon.
- Nem egészen újdonság, de kiemelt helyet kap az objektumtörlő (Object eraser) mód is. Ezzel a képünkről kitörölhetjük a nem kívánt dolgokat – besétáló ember, csúnya plakát –, a kijelölt és törölt rész helyét pedig a mesterséges intelligencia kiegészíti úgy, hogy szerinte valóságosnak tűnjön a kép. A funkció eddig is ott volt a Samsung mobiljaiban, de a Galéria applikáción belül elrejtve, több menüponton kellett magát átrágnia annak, aki ki akarta próbálni. Ez most megváltozik, a szerkesztőfelületen egyértelműsítve megtalálja majd mindenki a virtuális radírt az új mobilon.
Az új mobil 2022. január 11-én kerül a boltokba, feketében, fehérben, lilában és zöldben kereshetik az érdeklődők. A rendszermemória 6 GB, a beépített tárhely pedig 128 GB az alapverzióban 279 990 forintért, de készül egy erősebb, 8 GB RAM-mal szerelt változat is, ami 256 GB-os tárolót kínál, ezért 299 990 forintot kell kifizetni. Ami szomorú, hogy a háttértár bővíthetősége ugrott, a SIM mellett microSD-kártyának már nincs helye a mobilban. Az operációs rendszer Android 12-re épülő One UI 4.0, és a gyártó háromévnyi főverzió-frissítést ígér a készülékhez.