Lemondott a Paksi Atomerőmű biztonsági igazgatója, és számos vezető tisztségviselőt is lefokoztak az áprilisban történt baleset miatt. Kocsis István vezérigazgató kedden hozta nyilvánosságra a baleset felelőseinek listáját, valamint azt, hogy melyikük milyen megrovásra számíthat.
Alaptalan a párhuzam
|
A kibocsátásokra vonatkozóan Európában nincs még közösen elfogadott norma, ezért az atomerőmű nem sértett meg uniós előírást. Ha lenne elfogadott norma, akkor sem sérthették volna meg, hiszen többször elhangzott, hogy a lakosságot semmiféle többletterhelés nem érte, mondta a vezérigazgató.
Leállítják a négyes blokkot
Az erőmű vezetője két üzemi eseményről is hírt adott: a kettes blokkban a hatósági jóváhagyás után hibátlanul elvégezték jódionok megkötésére szolgáló hidrazin adagolását; a négyes blokkban pedig megkezdődött a tervszerű karbantartás, ami az ütemezés szerint 24 napot vesz igénybe.
Az A2-es mérőállomás által mért megnőtt, ám az intézkedési érték felét sem elérő gammasugárzásról Vámos Gábor biztonsági igazgató elmondta: a mérőműszer május 7-én kilengett, és ekkor detektorcserét végeztek. Időközben a laborvizsgálatok bizonyították, hogy a mérőműszer nem volt hibás. Elmondása szerint mindkét esemény közös okra, egy anyagvizsgálatra vezethető vissza, amelyet a mérőállomás közelében végeztek, és amelyet a kivitelező cég nem jelentett be az erőmű sugárvédelmi szolgálatának.
Az MDF is körülnézett Pakson
A mai napon az MDF parlamenti frakciójának vezetői az erőműbe látogattak, hogy hiteles, első kézből származó információkat kapjanak a történtekről és a vizsgálatok eredményéről. A képviselők összességében megnyugtató benyomást szereztek, írta az MTI.
Herényi Károly, az MDF parlamenti képviselőcsoportjának vezetője úgy látja, hogy "a hiba kijavítása jó kezekben van, a mérnökök kézben tartják a folyamatot, a sérült kazetták izolálása és biztonságos helyre szállításának tervezési folyamata rendben van."
Nem szerencsés a felelősök nevesítése
Font Sándor frakcióvezető-helyettes aggályainak adott hangot a felelősök nevesítésével kapcsolatban. "A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) rendszerint nem ajánlja a felelősségre vonást az atomerőműveknél, helyette megbeszélést javasol; az a tapasztalat ugyanis, hogy ilyenkor megbomlik az a bizalom, amellyel apróbb üzemzavarok esetén is feltárják a dolgozók a problémák okait" - fejtette ki álláspontját az MDF-es politikus.
Font Sándor úgy látja, hogy az atomerőmű jelenlegi csökkentett teljesítménye a szennyezett kazetták folyamatos cseréjével és az új, tiszta fűtőelemek behelyezésével két év után megoldódik, és visszaállhat teljes kapacitásra az erőmű. "Addig természetesen veszteségek vannak; az egy másik, szakértői kérdés, hogy a veszteségekért ki, milyen mértékben felelős" - jegyezte meg.