Index Vakbarát Hírportál

Lemondott a Magyar Telekom vezérigazgatója

2006. december 5., kedd 09:00

Tizenegy évnyi vezérigazgatóskodás után lemondott a Magyar Telekom Nyrt. (korábbi nevén: Matáv) éléről Straub Elek. A 62 éves cégvezető szerződése 2008-ban járt volna le, de a balkáni leányvállalatoknál kirobbant számlázási botrány – ami miatt a mai napig sincs elfogadott 2005-ös mérlege az ország egyik legnagyobb cégének – végül Straub székébe került. Az új vezető Christopher Mattheisen.

Amikor a Magyar Telekom március végén szűkszavú közleményben tudatta, hogy nem tartja meg április végéig az évi rendes közgyűlését, még csak kevesen sejthették, hogy a kibontakozó botrány a rendkívül sikeres céget több mint tíz éve vezető Straub Elek vezérigazgatói pozíciójába kerülhet.

A közgyűlés elhalasztásának hivatalos oka az volt, hogy még nem zárult le a cég pénzügyi eredményeinek auditálása. Emiatt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) májusban és júliusban kétszer is a kiszabható legmagasabb bírsággal, 6-6 millió forinttal sújtotta a Magyar Telekomot, amely a mai napig sem tette közzé 2005-ös éves jelentését és auditált mérlegét. Pedig az amerikai tőzsdén is jegyzett cégtől június 30-ig azt az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletének (SEC) is meg kellett volna kapnia.


Straub Elek

A könyvvizsgáló könyvvizsgál

Az éves jelentést és az auditált mérleget azért nem tudja prezentálni a Magyar Telekom, mert könyvvizsgálója, a PriceWaterhouseCoopers (PWC) nemzetközi auditorcég nem hajlandó ellenjegyezni azt. Az auditor ehelyett még az év elején vizsgálatot indított a cég egyik leányvállalata, a Telekom Montenegro által kötött két, összesen mintegy 700 millió forint értékű tanácsadási szerződés ügyében, melyek szerintük szabálytalanul köttettek.

Lapértesülések szerint a piackutatási szerződésekre kifizetett pénz offshore cégekhez kerülhetett, sőt magát a szerződést is egy offshore céggel kötötték: elképzelhető, hogy a kifizetett összegek nincsenek arányban az elvégzett munkával, de lobbipénzek kifizetéséről vagy adókikerülésről is szó lehet.

Augusztusban a Magyar Telekom igazgatósága bejelentette: október elejére rendkívüli közgyűlést hív össze, hogy tájékoztassa részvényeseit az ügyről. Straub Elek az Indexnek akkor azt nyilatkozta, hogy a rendkívüli közgyűlésig nem számít a vizsgálat lezárultára.

"Részben nem tudok, részben nem is válaszolhatok arra, mi történt" - felelte az elnök-vezérigazgató a vizsgálattal kapcsolatos kérdésre, egyebek között személyes és üzleti adatok védelmére hivatkozva. A pozíciójának gyengülését firtató kérdésre azt mondta, hogy anyacége, a Deutsche Telekom álláspontja változatlan a magyar vezetést illetően, "sikeres, a munkáját felelősséggel végző vezetésnek tartanak bennünket".

Újabb kifogásolt szerződések

A rendkívüli közgyűlésen a Magyar Telekom igazgatósága arról számolt be a részvényeseknek, hogy még nem fejeződött be a vizsgálat a montenegrói leányvállalatnál kötött szerződésekkel kapcsolatban: ezek értékét ekkor már 1,98 milliárd forintra teszik, mert az auditor által kifogásolt két, összesen 700 millió forintos szerződés mellett a vizsgálat során további két szerződést találtak, amelyek elszámolása a könyvekben nem található.

Straub Elek akkor azt közölte: a vizsgálat befejezésének időpontját nem tudja, ugyanakkor annak költségei már elérték a 3,1 milliárd forintot. A történtek miatt addig két alkalmazottnak, Balogh András külföldi akvizíciókért felelős stratégiai igazgatónak és helyettesének, Morvai Tamásnak kellett távoznia a cégtől.

A Manager Magazin november végén már tudta: a cég auditált mérlegének feltétele Straub Elek távozása a vezérigazgatói székből. A belső vizsgálat a végéhez közeledik, a végleges jelentés december elejére készül el. A legutolsó közbülső jelentés legfontosabb megállapítása a lap értesülései szerint az volt, hogy a menedzsmentnek több mint nyolc hónap alatt nem sikerült bebizonyítania, hogy a vitatott szerződések jogszerű, valós és értékarányos szerződések voltak.

A Manager Magazin szerint hosszú hónapokig tartott, míg a helyzet tisztázásával megbízott White&Case jogi iroda hozzáfért az üggyel kapcsolatos dokumentumokhoz. Ekkor azonban a Telekom Montenegró megvásárlásakor kötött szerződések után azokat a dokumentumokat is vizsgálni kezdte, amelyek a macedón Maktel évekkel korábbi akvizíciójakor keletkeztek. Csakúgy, mint a Telekom Montenegro esetében, állítólag itt is egy Cipruson bejegyzett offshore céggel kötött marketingszerződésekről van szó.

Mi már akkor megmondtuk

Az Index még 2003. feburárjában hírül adta, hogy egy helyi tévécsatorna szerint a Magyar Telekom (akkori nevén: Matáv) tulajdonában lévő macedón nemzeti telefontársaság, a Maktel igazgatótanácsának magyar tagjai olyan céget alapítottak, amelyen keresztül többletjövedelemhez jutnak, és közbeiktatásával nagy összegeket utalnak át a Makteltől az anyacégnek is. A macedón A1 televízió állítása szerint a Matáv-tőkével Skopjéban létrehozott Tele Macedonia az a cég, amelynek segítségével a Maktel és mobilszolgáltató leányvállalata, a Mobimak igazgatótanácsának magyar tagjai nagy összegeket vesznek ki a Maktelből.

A Maktel, illetve a Mobimak öt igazgatója három hónap leforgása alatt tanácsadói díjként csaknem hétszázezer német márkát vett ki a Maktelből a szintén őáltaluk irányított Tele Macedonián keresztül. "A beruházások helyett saját magába és igazgatóiba invesztál a Matáv" - állította akkor a macedón A1 televízió. Ezeket a minősítéseket a Matáv az Index érdeklődésére akkor határozottan visszautasította: "A tanácsadói szolgáltatások díjai nemzetközi összehasonlításban az átlag alatt vannak és az eddigi befektetéseknek csupán elenyésző töredékét érik el." Ezzel a dolog el is volt intézve.

Tulajdonosi birkózás a háttérben?

A HVG október eleji cikke szerint a Magyar Telekom-botrány igazi tétje nem is annyira a cég 621 milliárd forintos tavalyi forgalmához képest elenyésző szabálytalanság, hanem anyacég, az 59,21 százalékban tulajdonos Deutsche Telekom fölötti irányítás megszerzése: a háttérben a DT volt vezérigazgatója, Ron Sommer áll, aki 2002-ben a cég 24,6 milliárd eurós vesztesége miatt volt kénytelen távozni a cégtől. Sommer azóta egy amerikai befektetői csoport, a Blackstone Group tanácsadó testületének tagja, és ebben a minőségében szerepe volt abban, hogy a csoport 4,5 százalékos részesedést szerezzen a német cégben, és így annak legnagyobb tulajdonosává váljon.

Június végén a Wirtschaftswoche német lap közölte, hogy a Blackstone Group 60 milliárd eurót készül összeszedni a DT felvásárlására. A cég azért vált lukratív célponttá, mert kelet-közép-európai terjeszkedéséhez nagy összegű uniós pénzeket igényelhet. A HVG úgy tudta, Straub a Blackstone Group és Sommer DT-ért folytatott harcának áldozatává válhat; a lap szerint jogászok már akkor dolgoztak azon, hogyan szabadulhatna meg a cég Straubtól, akinek megbízatása 2008-ban járt volna le.

Két évet kellett volna kihúznia

Straub az egyik legtovább szolgáló topmenedzserként – ebben a vállalatkategóriában ritkán marad érintetlen a vezérigazgatói poszt több mint egy évtizeden át –, dicstelen körülmények között kényszerül távozni a Magyar Telekom éléről, pedig már csak kevesebb mint két évet kellett volna kihúznia a nyugdíjig, azaz szerződése lejártáig. A távozó 62 éves vezérigazgató 1995-ben, az IBM Magyarország vezérigazgatói székéből került az akkor még döntően német-amerikai (Deutsche Telekom- Ameritech International) tulajdonú Matáv élére.

Működésének tizenegy éve alatt úgy tűnt, hibátlan az összhang a magyar vezetés és a német tulaj (a Deutsche Telekom közben fokozatosan többségi tulajdonossá vált) között, ezt mutatta a tavaly lezajlott emlékezett csörte Straub és a volt Westel-vezér, Sugár András között. A német anyacég úgy döntött, hogy Straub alá olvasztja a nyereségesebb és perspektivikusabbnak tűnő mobilcéget, Sugár pedig távozni kényszerült.

Straub munkáját számtalan díjjal ismerték el a tizenegy matávos év alatt, 2004-ben a Magyar Köztársaság Érdemrend Tisztikeresztjét is megkapta.

Christopher Mattheisen Straub helyén

Már a botrány kirobbanásakor megindultak a találgatások Straub lehetséges utódáról, hiszen a vezérigazgató már korábban jelezte, hogy szerződése lejártakor, 2008-ban mindenképp távozik. A HVG korábbi értesülése szerint Pásztory Tamás volt vezérigazgató-helyettes volt a kiszemelt, más találgatások szerint a céghierarchiában rendkívül gyorsan emelkedő, az Origótól indult, a T-Online élére került, majd Magyar Telekom-vezérhelyettessé kinevezett Simó György vette volna át Straub posztját. A német anyacég végül úgy döntött, hogy Christopher Mattheisen korábbi vezérigazgató-helyettest teszi Straub helyére.

A 45 éves Mattheisen, a Vezetékes Szolgáltatások Üzletág (T-Com) volt vezetője idén nyáron teljesen váratlanul mondott le vezérigazgató-helyettesi pozíciójáról, helyére Simó György került. Találgatások szerint Mattheisent így próbálták kivenni az akkor már egyre kínosabbá váló botrányból.

Rovatok