Index Vakbarát Hírportál

Ha nem fogjuk vissza a károsanyag-kibocsátást, meg fogunk főni

2018. november 28., szerda 09:20

A globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokban való korlátozása érdekében 2030-ra 55 százalékkal csökkenteni kell az üvegházhatású gázok kibocsátásának mértékét a 2017-es szinthez képest – írja az ENSZ kedden bemutatott jelentése.

A 9. alkalommal, Párizsban kiadott tanulmány azt sürgeti, hogy az egyes országok tegyenek hatékonyabb intézkedéseket a kibocsátás csökkentése érdekében kitűzött nemzeti célok eléréséhez.

A jelentés szerint háromévnyi stabilitás után 2017-ben rekordmértékben növekedett az üvegházhatású gázok kibocsátásának globális mértéke, és semmi nem utal a folyamat változására. Az elmúlt évben 53,5 gigatonnányi szén-dioxid-kibocsátást mértek, ami 0,7 gigatonnányival több, mint a 2016-os adat.

Az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) szerint a párizsi egyezményben foglalt kötelezettségek hatására 2030-ra csak hatmilliárd tonnával csökkenne a kibocsátás mértéke, ami azt jelenti, hogy 2100-ra valójában 3 Celsius-fokkal növekedne a hőmérsékletet, majd tovább folytatódna a melegedés. Az üvegházhatású gázok emisszióját ezért 2030-ra a 2017-es szinthez képest 25 százalékkal kell csökkenteni ahhoz, hogy a globális felmelegedés 2 Celsius-fokban korlátozódjon. A 1,5 Celsius-fokos, jóval ambiciózusabb cél eléréséhez 55 százalékos csökkentésre van szükség.

Hozzászólna? Írjon nekünk Facebookon!
Ha nem fogjuk vissza a károsanyag-kibocsátást, meg fogunk főni

55 százalékkal kéne csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását, különben visszafordíthatatlan lesz az éghajlatváltozás.

252 · Nov 28, 2018 09:20am Tovább a kommentekhez
Facebook Comments

A szakértők szerint csakis a 1,5 Celsius-fokos korlátozással kerülhetők el a hosszú távú és visszafordíthatatlan változások. A nemzeteknek meg kell háromszorozniuk vagy ötszörözniük erőfeszítéseiket, hogy elérjék a nemzetközileg meghatározott célokat: a 2, vagy 1,5 Celsius-fokos korlátozást.

A szakértők elemezték az egyes országok által kitűzött célok hatását, és azt, hogy ezek elegendők-e ahhoz, hogy 2 Celsius-fok alatt maradjon a globális felmelegedés mértéke. Az elemzések szerint 2030-ra a kibocsátott üvegházhatású gázok mennyisége 13-15 milliárd tonnával lehet több, mint amennyi még megengedett ahhoz, hogy ebben az évszázadban a kitűzött szint alatt maradjon a globális felmelegedés mértéke.

Az ENSZ Meteorológiai Világszervezetének (WMO) nemrég bemutatott friss kutatása szerint 2017-ben a felmelegedést okozó gázok légköri koncentrációja is rekordot döntött: a szén-dioxid koncentrációja elérte a 405 ppm-et (milliomod térfogatrész), ami 3-5 millió éve nem fordult elő.

(MTI)

Rovatok