Index Vakbarát Hírportál

Négy és fél milliárd cigicsikket dobnak el évente

2019. február 4., hétfő 06:28

Évente négy és fél trilliárd (sic!) cigarettacsikket dobnak el a Földön, az azokban lévő káros anyagok pedig gyorsan beivódnak a talajba, kioldódnak a vízben; bár Magyarországon szigorú büntetést vonhat maga után a csikk eldobása, de kevés a tettenérés és a büntetés - írta a Magyar Hírlap.

Egy olvasónk a Magyar Hírlap cikke kapcsán ugyanakkor megjegyezte, hogy a négy és fél trilliárd csikkből és a népesség számából kiindulva 18 653 csikket kellene minden egyes embernek másodpercenként eldobnia, ami elég hihetetlennek tűnik. Tehát a lap valószínűleg félrefordította a számot, így a helyes szám 5700 milliárd. 

A lapnak Szebenyi Péter, a Jövő Öko-Nemzedéke (JÖN) Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta: az alapítvány meghirdette a "Cigicsikkmentes február"-t, és arra biztatják az embereket, hogy ne a földre, hanem a szemétgyűjtőkbe dobják a csikkeket. Szebenyi szerint napjainkban nem a PET-palackok vagy a szívószálak, hanem a cigarettamaradványok károsítják leginkább a vizek élővilágát: egyetlen darab csikk akár négyezer féle kémiai anyagot is tartalmazhat, és ötszáz-ezer liter vizet szennyezhet be. 

Magyarországon a csikk eldobása szabálysértésnek számít, amiért 5-50 ezer forintig terjedő helyszíni bírságot szabhat ki a közterület-felügyelő, feljelentés esetén pedig akár 150 ezer forintig terjedő pénzbírságot róhat ki az illetékes járási kormányhivatal.

Budapesten a frekventáltabb területek ellenőrzését a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság (FÖRI) végzi, ahol a lappal azt közölték: nem kötelesek nyilvántartani, hány esetben jártak el cigarettavég eldobálása miatt, így csak összesített adataik vannak. Eszerint tavaly 68 köztisztasági szabálysértést regisztráltak, a kiszabott bírság összesen 1 millió 752 ezer forint volt az illetékességük alá tartozó közterületeken.

Rovatok