Index Vakbarát Hírportál

A Himalája harmada már biztosan kiolvad

2019. február 5., kedd 08:37

A Himalája és a Hindukus hegység jégborításának legkevesebb egyharmada el fog tűnni a globális átlaghőmérséklet emelkedése miatt az évszázad végéig – derült ki egy Katmanduban ismertetett új tanulmányból.

Szakemberek szerint a kiterjedt gleccserei révén a Hindukus-Himalája régió a Déli- és az Északi-sarkvidék után a bolygó "harmadik pólusa". A katmandui Nemzetközi Hegyi Kutató- és Fejlesztőközpont (ICIMOD) munkatársa, Philippus Wester szerint azonban a globális felmelegedés átformálja a fagyos, gleccser borította hegycsúcsokat az Afganisztán, Banglades, Bhután, Kína, India, Mianmar, Nepál és Pakisztán területére kiterjedő régióban – írja az MTI.

A jelentés szerint a régió jégborításának több mint egyharmada, 36 százaléka akkor is elolvad 2100-ig, ha a világ kormányai szigorú lépéseket tesznek a 2015-ös párizsi klímaegyezményben foglaltak betartása érdekében, és 1,5 Celsius-fokban korlátozzák a Föld felmelegedését az iparosodás előtti korszakhoz képest, ekkor ugyanis ezekben a hegyekben a globális felmelegedés 2,1 Celsius-fok lesz. De a jégborítás akár kétharmada is eltűnhet, ha az évszázad folyamán a Föld felszínén 4-5 Celsius-fok, a hegységekben viszont 5-6 Celsius-fok lesz a felmelegedés, és nem sikerül visszaszorítani az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását.

Számomra ez a legaggasztóbb dolog mind közül

– jegyezte meg Wester a tanulmány ismertetésekor.

Áradás után vízhiány

Az ICIMOD munkatársa, Eklabya Sharma szerint a gleccserek vékonyodása és visszahúzódása már az 1970-es évek óta megfigyelhető a régió nagy részén. A Hindukus-Himalája régióban lévő jégmennyiség teljes elolvadása 1,5 méterrel növelné a globális tengerszintet.

A gleccserek kulcsfontosságú vízkészletet jelentenek a régió 250 millió lakosának, és 1,65 milliárd ember van kiszolgáltatva a hegységekből eredő nagy folyóknak. Az olvadó gleccserek miatt 2050 és 2060 között nőni fog a folyók vízhozama, növelve a kockázatát annak, hogy a magasabban fekvő tavak kilépnek a medrükből és elárasztják a környező településeket, a 2060-as évektől kezdődően azonban a folyamat visszafordul. Wester szerint az Indusra és a közép-ázsiai folyókra lesz a legnagyobb hatással a gleccserek olvadása.

A jégolvadás a térség vízenergia-termelésére is hatással lesz, de a legsúlyosabban a hegyek lábánál élő gazdálkodókat fogja érinteni a gleccserek olvadása, ők ugyanis az előre megjósolható vízellátására alapozzák a termelésüket.

Rovatok