A klímaváltozás a grönlandi jég elolvadásával fenyegeti a világot, több mint egy méterrel megemelkedhet a világ tengereinek szintje, aminek katasztrofális következményei lehetnek. Ám van ennek előnye is:
Rengeteg friss homokhoz hozzáférünk
Homokra pedig nagy szükség van a világban mindenhol, mégpedig olyan minőségűre, amiből építkezni és üvegszálat gyártani lehet.
Grönland elérhetővé váló homokkészleteiről most nem született friss tanulmány, a Nature Sustainability című tudományos lap cikke csupán új perspektívából mutat rá egy 2017-es kutatómunkára, amelyben az autonóm dán tartomány növekvő területű tengerpartjairól írtak. A növekedést ugyanis a homokos deltavidékek okozzák, ami szorosan összefügg a vastag jégtakaró elolvadásával.
Ahogy évente 269 milliárd tonna jég elolvad Grönlandnál, a folyókat duzzasztó rengeteg víz egyre több üledéket szállít a tenger felé.
Már be is árazták a klímakatasztrófa hozadékát:
a Grönland partjaihoz érkező homok piaci értéke egyes becslések szerint 2,22 milliárd dollár
A cikk szerzői csupán fel szerették volna hívni a grönlandi vezetés figyelmét a lehetőségre, amit érdemes alaposabban megvizsgálni. A mérleg egyik oldalára az ott élő 56 ezer ember biztosabb megélhetését helyezhetik, akik most főleg halászattal és bányászattal keresik meg a kenyerüket, míg a másik oldalra valószínűleg a homok kitermelése által okozott további környezetkárosító hatásokat kell helyezni.