Index Vakbarát Hírportál

A kriptobányászat az új sláger a kiberbűnözőknél

2019. március 8., péntek 19:26

A Cisco kiadta a 2018-as év kiberbűnözési trendjeit összefoglaló jelentését, amelyet a Talos nevű kártevővadász egységük munkája nyomán állítottak össze, és a cég szakértői mutattak be csütörtökön.

A jelentés legfontosabb megállapításai:

A változás oka, hogy a zsarolóvírusok anyagi szempontból nem voltak túl hatékonyak: csak az áldozatok kis százaléka fizette ki a váltságdíjat, és ezek csak egyszeri bevételt jelentettek, miközben nagy volt a kockázat, mert a nagy potenciális kár miatt a hatóságok is egyre fokozottabban figyeltek. A rosszindulatú cryptomining ugyanakkor gyakran a háttérben zajlik a felhasználó tudta nélkül, így kevésbé valószínű, hogy felkelti a hatóságok figyelmét, így rendszeres és tervezhető bevételi forrást jelent. Bár a hatása jóval kevésbé látványos, ez is hatással van a megfertőzött rendszer teljesítményére, és extra energiát is igényel. Lehet, hogy egyetlen gép esetében elenyésző a költség, de például egy vállalati hálózat minden gépét figyelembe véve már jelentős növekedés várható az energiaköltségekben.

Az egyik legnépszerűbb ilyen kártevő az Emotet, amely egyszerű banki trójai programként indult, de idővel moduláris platformmá fejlődött. Néhány modul ellopja az emailek hitelesítő adatait, míg mások a böngészőben tárolt felhasználói nevekre és jelszavakra vadásznak. Bizonyos támadások túlterheléses (DDoS) támadásokat készítenek elő, de akár zsarolóvírusokat is terjeszthetnek. Ez a fejlődés teszi lehetővé a támadóknak a bevételek maximalizálását. Amiben az Emotet valójában eltér a többi kibertámadástól, az nemcsak a modularitása, hanem az a tény, hogy a támadás mögött álló bűnözők más csoportoknak is értékesítik a kártevőket. Ma az Emotet az egyik legsikeresebb kártevőcsalád.

Egy másik 2018-as sláger a szintén moduláris VPNFilter kártevő. Ez 54 országban legalább félmillió eszközt fertőzött meg. Mára sikerült ártalmatlanítani, de a biztonsági rések, amelyeket ez kihasznált, továbbra is megtalálhatók az IoT-eszközökben, és elkerülhetetlen, hogy a jövőben újra megjelenjen hasonló fenyegetés.

A Mobile Device Management (MDM) egy alapvetően ártalmatlan eszköz, amely lehetővé teszi cégeknek, hogy ellenőrizzék a hálózatra csatlakozó mobileszközeiket. Tavaly viszont kiderült, hogy ugyanez a technológia kibertámadásokra is lehetőséget nyújt. Egy Indiában felfedezett támadássorozatban egy nyílt forráskódú MDM-mel törtek fel telefonokat: a támadóknak sikerült rosszindulatú alkalmazásokat telepíteniük a készülékekre, és ezekkel adatokat hallgattak le, SMS-eket, fotókat és kontaktlistákat loptak el, illetve nyomon követték a telefonokat. Érdekes ellentmondás, hogy a rosszindulatú MDM elleni legjobb védelem a legitim MDM.

(Borítókép: Bloomberg / Getty Images) 

Rovatok