Mintegy 1100 megcsonkított, levágott uszonyú delfintetem sodródott az Atlanti-óceán francia partjaira év eleje óta, az agresszív ipari halászat okozta tömeges pusztulásuk miatt a francia környezetvédelmi tárca nemzeti tervet vázolt fel az állatok védelmére - írja az MTI.
Willy Daubin, a La Rochelle-i Egyetem Tudományos Kutatóközpontjának munkatársa szerint három hónap alatt meghaladták a tavalyi rekordot, ami az elmúlt 40 év legnagyobb pusztításának számított. A kutató szerint az állatok 90 százalékának pusztulását halászhálóval való véletlen befogás okozta, ám rejtély, hogy idén miért ilyen nagyarányú a jelenség.
A kutatóközpont szakemberei által a tetemeken végzett vizsgálat brutális csonkítást mutatott ki. Környezetvédelmi aktivisták szerint a halászok rendszeresen kivágják a hálóba gabalyodott és elpusztult állatok testrészeit azért, hogy megóvják hálójukat.
Francois de Rugy francia környezetvédelmi miniszter múlt héten La Rochelle-be látogatott, ahol tervet vázolt fel az állatok megóvására. Ennek része a kutatások fokozása a Viscaya-öböl közelében működő mintegy 26 halászhajóraj akusztikus berendezéseinek korszerűsítésére, amelyek távol tarthatják az állatokat a halászhajóktól.
Állatvédők szerint azonban a miniszter által előterjesztett elképzelések nem elegendőek, és az akusztikus berendezések számának növelése az óceánok mértéktelen hangszennyezéshez vezet, és nem jelenti a probléma hosszú távú megoldását.
A Sea Shepherd aktivistacsoport szerint a halászat jelenlegi mértéke a delfinpopuláció kipusztuláshoz vezethet. Szerintük az ökológiai válságot az alacsony árú halak iránti megnövekedett kereslet idézte elő.
"Jelenleg a delfineket megölő halászhajók által kifogott tengeri sügér kilónkénti ára a francia piacokon nyolc euró"
Az Európai Bizottság adati szerint az elmúlt 50 évben kétszeresére nőtt a globális halfogyasztás. Az ilyen mértékű növekedés a környezetvédők szerint fenntarthatatlan.