A Duna-Dráva Nemzeti Park munkatársai nemrégiben egy kevéssé ismert növényfaj, a szennyes ínfű állományát mérték fel a Mecsekben. A Nemzeti Biodiverzitás-monitorozó Program keretében végzett vizsgálatban arra voltak kíváncsiak, hogy a védett növényből hol, mennyi él a nemzeti park területén.
A szennyes ínfű ránézésre nem tűnik különösebben jelentős növénynek, minthogy kecses virágai a levelei alatt nyílnak. Általában löszpusztaréteken, mészkedvelő tölgyesekben nő. A Mecsekben különösen kedveli a felhagyott szőlősök száraz gyepfoltjait.
A felmérés közben azonban egy még érdekesebb növényre is bukkantak, amelyet talán már évszázadok óta nem találtak a Mecsekben. A pókbangóról, egy fokozottan védett orchideafajról van szó. Utolsó említése Horvát Adolf Olivér botanikus A Mecsek-hegység és déli síkjának növényzete című művében található, e szerint 190 évvel ezelőtt láttak pókbangót utoljára a hegységben. Csakhogy az egyed valójában még régebbi lehet, mert már akkor is csak herbáriumi példányként írták le, amelyet esetleg jóval korábban konzerválhattak.
Most azonban egyetlen élő példányt találtak a Mecsekben. A pontos lelőhely - a virág megóvása érdekében - nem ismert.