Az Akadémiától a kutatóintézeteit elvevő törvényjavaslat nem elfogadható, visszavonása messzemenően indokolt – mondja az MTA Felügyelő Testülete. Az akadémiai gazdálkodás ellenőrzésére hivatott testület azután közölte álláspontját, hogy a parlament már el is kezdte tárgyalni Palkovics László minisztériumának csomagját, mellyel gyökeresen alakítanák át az egész magyar tudomány rendszerét, kötelezve az MTA-t, hogy adja át ingyenes használatba saját tulajdonát, és fogadja el, hogy a tudományos intézetek új irányító testületében meghatározó kormánytöbbség lesz.
A törvényjavaslat országgyűlési elfogadása esetén a súlyos aggályokra tekintettel az MTA részéről elengedhetetlen az alkotmányossági vizsgálat lefolytatásának kezdeményezése
– döntött az MTA Felügyelő Testülete június 12-i ülésén.
Állásfoglalásuk szerint Palkovicsék csomagja
Ez a szemlélet elfogadhatatlan a hazai és az egyetemes friss tudásért, tudományosságért felelős MTA számára.
A legfajsúlyosabb rész arról, szól, hogy a felügyelő testület álláspontja szerint a súlyos aggályok miatt „az MTA részéről elengedhetetlen az alkotmányossági vizsgálat lefolytatásának kezdeményezése”. Magyarul azt mondják, hogy az Akadémia a Alkotmánybírósághoz fordul, ha a tervezetet a parlamenti többség megszavazza.
(Borítókép: Palkovics László az Innovációs és Technológiai Minisztériumot vezető miniszter és Lovász László az MTA elnöke (b-j) az Eötvös Loránd fizikus halálának 100. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen az MTA dísztermében 2019. április 8-án. – fotó: Szigetváry Zsolt / MTI)