A Google a minap aktiválta alapértelmezettként az úgynevezett titkos módot (confidential mode) az üzleti felhasználók által küldött összes levélnél. A mód nagyobb ellenőrzést ad a küldőknek az elküldött levelek felett. Meghatározhatják, hogy a levél bizonyos idő után törölje önmagát (tudják: "a diszk öt másodpercen belül megsemmisíti önmagát"), visszavonhatnak már elküldött leveleket is. A címzettek viszont egyes esetekben - ha a küldő így rendelkezett -
nem menthetik le, nem továbbíthatják a leveleket, nem másolhatják ki az üzenetek szövegét.
A Forbes által megszólaltatott személyiségi jogi szakértők azonban a rendszer sokkal kevésbé biztonságos és titkosított valóságban, mint ahogy azt a neve sugalja.
Az emailek például nincsenek a végpontok között titkosítva, így a Google el tudja olvasni a tartalmunkat
- emelte ki Gennie Gebhart, az Electronic Frontier Foundation nevű jogvédőszervezet egyik vezetője. Továbbá a cégnek minden technikai lehetősége megvan arra, hogy addig tárolja őket, amíg csak akarja, függetlenül attól, hogy a küldő milyen lejárati dátumot állított be.
Érvelése szerint a mód neve megtévesztő, mert abban a hamis hiszemben ringatja a felhasználókat, hogy üzeneteik a Google elől is rejtve maradnak - holott erről szó sincs. A Google egyelőre nem reagált a Forbesnak a titkosság látszólagosságáról szóló kritikákra. Magáról a titkos módról azt írják, hogy segíthet megelőzni, hogy illetéktelen személyek férhessenek hozzá üzeneteinkhez.
Bár a Gmail-appokban a szokásos módon jelennek meg ezek az üzenetek is, más email-kliensekben csak egy link lesz a levéltörzs helyén, és arra kattintva férhet hozzá a címzett az üzenethez. Ahhoz, hogy a link működjön, adott esetben kétlépcsős azonosítást is előírhat a küldő, például sms-ben kell azonosítani magát a fogadónak, ha el akarja olvasni a levelet.