Szinte minden korábbi feltételezést megerősített a pécsi székesegyház altemplomában az elmúlt hónapokban zajló régészeti feltárás, a régészek szerint pedig minden valószínűség szerint előkerült Orseolo Péter király eredeti sírhelye – írja az MTI.
Tóth Zsolt, a Janus Pannonius Múzeum régésze, a feltárás vezetője elmondta, hogy a Pécsi Egyházmegye finanszírozásában megvalósuló munkálatok során
A régész elmondta, az 1038 és 1041 valamint 1044 és 1046 között uralkodó király csontjai nem kerültek elő, ezeket feltételezhetően a későbbi korokban az altemplom másik részén helyezték el. Az Orseolo Péter által alapított pécsi székesegyház feltárása során meghatározták annak az épületnek a pontos kiterjedését, ami után nagy bizonyossággal kijelenthető, hogy a feltárt sír és az ahhoz kapcsolódó sírláda a térbeli elhelyezkedésük alapján a király maradványainak, illetve ereklyéinek eredeti helyszínéül szolgálhatott. A szabadpecs.hu egyébként egy, az ásatáson készült videót is közzétett, ezt itt lehet megnézni.
Buzás Gergely szerint a gödrökben nagy valószínűséggel azért nem leltek sem tárgyakra, sem csontokra, mert azokat a későbbi korokban feltételezhetően áthelyezték egy középkori sírkamrába, amely felett ma Dulánszky Nándor püspök síremléke áll az altemplom nyugati oldalában. Ennek a síremléknek az elbontása ugyanakkor, nem garantálná Péter király maradványainak megtalálását, hiszen később is kirabolhatták vagy összeroncsolhatták az építményt. Csornay Boldizsár, a Janus Pannonius Múzeum igazgatója azt mondta, tudományos szempontból a fentieken túl is kiemelkedő jelentőségűek az előkerült régészeti leletek, hiszen bebizonyosodott:
a mai pécsi székesegyház keleti része alatt - már a negyedik századtól kezdve folyamatosan lenyomatot hagyott a keresztény vallás és kultúra.