Index Vakbarát Hírportál

Sok gólya már itthon telel a klímaváltozás és az emberi tevékenység miatt

2019. szeptember 12., csütörtök 13:12

Egyre több gólya marad itthon télen, vagyis a klímaváltozás a költöző madarakra is komoly hatással van. 

A gólyák elvileg augusztus második felében indulnak el kontinensünknek erről a részéről, de ez most változóban van. Ugyanaz a folyamat Nyugat- és Dél-Európát már korábban elérte, Dél-Spanyolországban például a gólyák jelentős része már el sem megy télen – mondta el Végvári Zsolt, az MTA Ökológiai Kutatóközpont (ÖK), Duna-kutató Intézet igazgatója az M1 csatorna csütörtöki műsorában.

Az ökológus szerint már nemcsak arról van szó, hogy a melegedő telek, tavaszok, őszök miatt a költöző madarak kicsit később indulnak el telelőhelyeik felé vagy pedig tavasszal korábban érkeznek, hanem maga a stratégia is megváltozik: a vonulóból állandó madár lesz.

Kockázatos a repülés

Abban, hogy egyre több gólya kísérli meg, hogy itthon teleljen, egyrészt a melegedő telek játszanak szerepet, amelyek miatt egyre több táplálék áll a rendelkezésükre, másrészt a klímaváltozás egyik hatásaként a Szahara változása, amely egyre szélesebb lett és egyre nagyobb távolságot kell a gólyáknak táplálék, víz és pihenés nélkül megtenni. Ez rendkívül kockázatos, egyre nagyobb az esélye, hogy a fiatalok elpusztulnak az út során, tehát megéri azt a stratégiát folytatni a madaraknak, hogy megpróbálnak áttelelni – mondta az ökológus.

Az igazgató szerint erre a változásra emberi folyamatok is rásegítenek. A dél-spanyol gólyák a regionális szeméttelepeken táplálkozva télen is őrzik a fészküket. Sőt annyira forró és száraz a nyár Spanyolországban, hogy a gólyák egy része oda jár telelni, miközben Tunéziában fészkel.

Emellett hozzájárul a folyamathoz, hogy az európai vonuló madarak nagy része azt tapasztalja Afrikába érve, hogy a vizes élőhelyek az emberi beavatkozásnak köszönhetően eltűnnek. Így még kockázatosabb a vonulás, és akkor még nem is vették számításba azt a veszélyt, amit az emberek jelentenek. 

Az etetés bajt okozhat

Végvári Zsolt beszélt arról is, hogy amennyiben az itthon maradt madarakat emberek etetik és tartják életben, azzal bajt okozhatnak, mivel olyan egyedeket juttathatnak előnyhöz a többiekkel szemben, amelyeknek az utódai is elpusztulnak majd emberi segítség nélkül, illetve ők maguk is egy következő útjuk alkalmával.

Az emberi beavatkozás felborítja a természet rendjét.

Végvári Zsolt kérdésre válaszolva a vonuló egyedek útjáról elmondta: a madárkövető oldalak szerint a térségből elindult gólyák egy része már elhagyta Törökországot és az elkövetkező hetekben érkeznek meg Afrikába.

(MTI)

(Borítókép: 

Rovatok