Egy indián nyelv "égbolt" szavával nevezték el a Földtől 6,5 milliárd kilométerre lévő jeges bolygókezdeményt, a Naprendszer (eddig megtalált) legtávolabbi égitestjétnek neve mostantól
Arrokoth
A NASA New Horizons űrszondája január 1-jén repült el a kutatók által korábban hóemberhez, majd inkább mézeskalács-figurához hasonlított égitest mellett. A Plutótól 1,6 milliárd kilométerre lévő objektum eredetileg az Ultima Thule nevet kapta a kutatóktól, a névválasztást azonban sok kritika érte, mert a latin eredetű Thule a náci mitológiában az árják elképzelt romlatlan világát jelentette.
Az Arrokoth név az égbolt szemlélése és a sajátunkon túli világokon és csillagokon való elmélkedés iránti vágyat tükrözi
– mondta Alan Stern, a New Horizons projekt vezetője.
A kisbolygó azért kapott indián nevet, mert mind a Hubble űrteleszkóp, mind a New Horizons missziót Marylandből irányítják, és az államban található Chesapeake-öböl a póheten indiánokhoz kötődik. A NASA hangsúlyozta, hogy a törzs képviselői is jóváhagyták a névválasztást.
Az Arrokothot 2014-ben a Hubble űrteleszkóp fedezte fel, a NASA 2015-ben döntött úgy, hogy a New Horizons misszióját kiterjesztik a kisbolygó vizsgálatára. A Kuiper-övben található 36 kilométer hosszú, vöröses színű Arrokoth két objektum lassú egybeolvadásával jött létre a Naprendszer korai időszakában.
(MTI)