Index Vakbarát Hírportál

COP 25: az ENSZ-főtitkár bírálta Kínát, az USA-t és Indiát

2019. december 2., hétfő 16:25

Világszerte milliók, főként fiatalok kérik a vezetőket arra, hogy tegyenek sokkal többet a klímavészhelyzet ellen – jelentette ki António Guterres ENSZ-főtitkár a nemzetközi szervezet Éghajlat-változási Keretegyezménye 25. ülésének (COP 25) megnyitóján hétfőn Madridban. "Tudják, hogy ma kell a helyes útra lépnünk és nem holnap" – fogalmazott, hozzátéve, hogy a december 13-ig tartó madridi konferencia lehetőséget ad az ehhez szükséges fontos döntések meghozatalára.

António Guterres szerint az eddigieknél "jóval ambiciózusabbnak" kell lenni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának mérséklésében, és frusztrálónak nevezte a változás lassú ritmusát, főleg azért, mert mindehhez az eszközök és technológiák nagy része már rendelkezésre áll.

Az ENSZ-főtitkár bírálta a legnagyobb károsanyag-kibocsátó országokat – Kínát, az Egyesült Államokat és Indiát –, mivel elkötelezettségük elengedhetetlen a kitűzött célok eléréséhez. "Ha nem változtatunk sürgősen életmódunkon, magunkat sodorjuk veszélybe" – jegyezte meg, kitérve az energiatermelésre, az építőiparra, a közlekedésre és az élelmezésre. Emellett gyors és mély változásokat, a szénfüggőség felszámolását sürgette.

Az ENSZ-főtitkár szerint a fejlődő országokban évente 100 milliárd dollárnyi (30 ezer milliárd forintnyi) összeget kell fordítani a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásra és a káros hatások csökkentésére. António Guterres beszámolt arról, hogy mintegy hetven ország kész fokozni nemzeti hozzájárulását a klímaváltozás elleni küzdelemhez.

Csak a fanatikusok tagadják a klímaváltozást

"Madrid a klímavészhelyzet elleni harc, valamint a párbeszéd fővárosa kíván lenni" - mondta megnyitóbeszédében Pedro Sánchez ügyvezető spanyol miniszterelnök, aki szerint az emberen múlik, hogy helyreállítsa a saját maga által okozott környezeti károkat. Pedro Sánchez szerint a klímavészhelyzet elleni küzdelem bátorságot, elkötelezettséget, szolidaritást kíván és leginkább tetteket. "Nincs más alternatíva, mint a cselekvés" – jelentette ki, és hozzátette: ma már csak egy "maroknyi fanatikus" tagadja a klímaváltozást.

Pedro Sánchez szintén gyorsabb cselekvést sürgetett a károsanyag-kibocsátás mérséklése terén, és bejelentette, hogy Spanyolország kész fokozni a csökkentés ritmusát. Szólt arról is, hogy Európának élen kell járnia a karbonsemlegességben.

A konferencia megnyitóján Hoesung Lee, az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) elnöke figyelmeztetett: a hőmérséklet növekedése fenyegetni fogja az emberiség létezését ezen a bolygón. Jelentéseik azt mutatják, hogy a felmelegedés hatásai sokkal súlyosabbak mint azt korábban gondolták. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának azonnali mérséklése elengedhetetlen a klíma stabilizálásához – mutatott rá a szakember.

A madridi klímakonferencián a világ 196 országa képviselteti magát. Mintegy ötven állam- és kormányfő van jelen, csakúgy mint az Európai Unió intézményeinek új vezetői, akik a megnyitót követően kerekasztal-beszélgetésen vitatták meg a klímacélokat. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a tanácskozáson elmondta: a jövő hónapban bemutatja a klímasemlegességi átmenetről szóló európai javaslatot.

A klímacsúcs alkalmából Madrid tartományban annyi fát fognak ültetni, mint ahány résztvevője lesz a konferenciának, vagyis várhatóan több mint 25 ezret. Az esemény két hete alatt a spanyol főváros több emblematikus épületét is zöld fénnyel világítják ki esténként.

(MTI)

Rovatok