December 14-én, szombaton hajnali 3 és este 11 között tetőzik az egyik leglátványosabb meteorraj, a Geminidák – írja a Svábhegyi Csillagvizsgáló blog.
A megfigyelés nem lesz egyszerű, a meteorok hullásának látszólagos középpontjától ugyanis alig 12 fokra fog ragyogni a Hold, ráadásul csak két nappal a telihold után, és az ország nagy részén elég felhős, csapadékos idő lesz.
Ha a fénye nem világítaná be az égbolt jelentős részét, sötét égbolt alatt állva akár percenként megfigyelhetnénk egy-egy meteorhullást.
A Geminidák meteorraj egy titokzatos, omladozó sziklás üstökösből, a 3200 Phaethon-ból származik, az üstökös pályája mentén hátrahagyott törmelékrészecske rajon pedig minden évben december 4-e és 17-e között haladunk át. A darabkák átlagosan körülbelül 35 km/s-os sebességgel lépnek be a Föld légkörébe. A törmelék útjába eső légköri molekulák a súrlódás hatására felizzanak, létrehozva a jelenséget, melyet meteornak, vagy a köznyelvben hullócsillagnak nevezünk – írja a blog.
A Magyar Csillagászati Egyesület szerint az év legszaporább meteorraja a Geminidák, ami lényesen több hullócsillagot produkál, mint az augusztusi Perseidák, de a hideg téli éjszakákon sokkal kevesebben tartózkodnak kinn a szabadban, ezért a decemberi meteorzápor kevésbé népszerű, illetve közismert.
A raj tagjai december 7. és 17. között jelentkeznek, a maximum éjszakája pedig 13/14. Óránként maximálisan 120-140 meteor észlelhető elméletileg, azonban gyakorlatban, egyetlen észlelő ennél jóval kevesebb meteort figyelhet meg.
Az erős holdfény miatt a Geminidák idei jelentkezése nem kedvező, a természetes fényszennyezés a halványabb meteorok fényét elnyomja.