Úgy tűnik, a Pompeji alatt 2300 éve kiépített csatornarendszer jobb állapotban van, mint néhány új építésű társasház csatornarendszere. Most a régészeti lelőhely térségében lehullott esővizet ezen vezetik majd a tengerbe.
A 457 méter hosszú alagút- és csatornahálózatot három szakaszban építették a Kr. e. 3. század végén, 2. század elején az esővíz tengerbe vezetésére az ókori szamniták, akik a rómaiak előtt éltek ott. Majd a Kr. e. első században a rómaiak híres mérnöki tudásukkal korszerűsítették a rendszert, amely még mai is tökéletes állapotban van - írja az MTI.
Az alagútrendszerben talált leletek szerint a csatornahálózat utolsó szakaszát évekkel a Vezúv 79-ben történt végzetes kitörése előtt építették. A vulkánkitörés okozta a város pusztulását.
Több tudóscsoport mérte fel 2018 óta az állapotát, hogy megállapítsák, képes-e még az esővíz elvezetésére, és helyreállításának tervét azóta elfogadták.
A csatornarendszer a pompeji Fórumtól vezet a Via Marina alatt a császári villáig.
A csatornanyílások ugyan eltömődtek, de el fogjuk kezdeni használni a rendszert, mert a hirtelen lehulló sok csapadék problémát okoz
– mondta Massimo Osanna, a Pompeji Régészeti Park vezetője a Timesnak.