A pubertás kezdetének időpontja egy teljes évvel előrébb tolódott átlagosan a hetvenes évekhez képest. Ezen belül az emlőmirigyek fejlődése évtizedenként nagyjából három hónappal tolódik előbbre az elmúlt 40 évben.
A nemi érés a lányoknál általában 8-13, a fiúknál rendszerint 9-14 éves kor között kezdődik, de egyre több tanulmány eredményei utalnak arra, hogy ez az időpont egyre inkább tolódik a fiatalabb életkorok irányába.
A koppenhágai közkórház orvosai által írt review tanulmány szerint, bár az első menstruáció (menarche) időpontjának korábbi előrébb tolódása látszólag lassult, az emlőszövetek fejlődésén egyértelműen látszik, hogy
a pubertás mind korábbi kezdetének trendje nem állt meg.
Az emlőszövet fejlődésének beindulása eltérő az országok között, de Európában jelenleg a lányok 9,8-10,8 éves korában indul meg. Ehhez képest Afrikában ugyanez az időpont 10,1-13,2 év, az Egyesült Államokban pedig 8,8-10,3 éves kor.
Az okok nem egyértelműek, ugyanakkor a kutatócsoport felveti annak a lehetőségét, hogy a nagyobb testtömegindex tolhatja előrébb a serdülőkor kezdetét.
A jelenleg is folyó globális elhízásjárvány részben megmagyarázhatja a pubertás kezdetének érzékelt korábbra tolódását
- írják a szerzők. Ugyanakkor más tanulmányok szerint elképzelhető, hogy a környezetben jelen lévő vegyületek piszkálnak bele az ember hormonális fejlődésébe.
(Guardian)