Az utóbbi hetekben több cikkben is beszámoltunk arról, hogy rég nem látott katasztrofális éhínséggel fenyeget az egyiptomi vándorsáskák rajzása Kelet-Afrikában. Kenyát, Szomáliát és Etiópiát már letarolták a mindent felzabáló, megszámlálhatatlan tömegben támadó rovarok, és mindenki attól tartott, hogy elérhetik Dél-Szudánt is, amely valószínűleg jelenleg táplálékellátási szempontból Afrika legkritikusabb helyzetben lévő állama.
És alig pár napot kellett várni ahhoz, hogy a félelmek beigazolódjanak.
Az ENSZ élelmezésügyi és mezőgazdasági szervezete (FAO) bejelentette, hogy az egyiptomi vándorsáskák (sivatagi sáskák) megjelentek Dél-Szudánban is. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter eközben az etióp külügyminiszternek 8 millió dolláros segélyt ígért meg a sáskajárás elleni küzdelemre. A pusztítás Etiópiában és Szomáliában 25 éve nem volt ilyen súlyos, míg a legsúlyosabban érintett Kenyában 70 éve volt utoljára ilyen katasztrofális sáskainvázió.
Az eddigi ellenintézkedések azonban hatástalanok maradtak. A levegőből történő permetezés lenne elméletben a legcélravezetőbb, de az érintett országoknak sem pénzük, sem a szükséges eszközeik nincsenek meg ehhez.
A FAO mostani bejelentése szerint nagyjából 2000 kifejlett egyedet találtak Dél-Szudánban. Ezek élénk sárga színűek voltak, amely arra az életfázisra utal, amikor az egyedek peterakó helyet keresnek maguknak. A dél-szudáni mezőgazdasági miniszter elmondta, hogy próbálják felkészíteni az embereket arra, hogy hogyan védekezhetnek a sáskák ellen, de forráshiánnyal küszködnek.
Dél-Szudán lakosságának 60 százaléka így is létbizonytalanságban él a nem megfelelő mennyiségű élelmiszer miatt.A sáskajárás katasztrófát idézhet elő, különösen a kisgyermekek körében. A Save the Children jótékonysági szervezet elmondta, hogy
sáskák nélkül is több mint 1,3 millió dél-szudáni gyerek szenved súlyos alultápláltságtól.
A sáskák mindennap a saját testsúlyuknak megfelelő terményt fogyasztanak el, és nyárra megötszázszorozódhat (!) a számuk. A sáskák Pakisztán és India határterületeiről indulhattak el, majd Jemen érintésével jutottak át Afrikába.
(BBC)
(Borítókép: Kurokava Dai / MTI / EPA)