Index Vakbarát Hírportál

Megvan az első magyar koronavírus genom

2020. március 21., szombat 10:03

Négy nappal azután, hogy Magyarországon először sikerült izolálni a koronavírust, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont Bioinformatikai Kutatócsoportja és PTE virológus szakemberei megtalálták az első magyar koronavírus genomot.

Az eredményről, ami péntek késő éjjel lett meg, kérdezz-felelek formájában számoltak be a kutatók Facebookon. A munka során közvetlenül egy magyar fertőzött beteg garatváladékának mintáját dolgozták fel nemzetközi protokoll alapján, majd határozták meg a vírus genetikai kódját. A teljes munkafolyamatot Kemenesi Gábor irányításával Urbán Péter, Tóth Gábor Endre és Herczeg Róbert végezték el, a virológiai kutatócsoportot Jakab Ferenc, a bioinformatikait Gyenesei Attila vezette. Jakab Ferenc vezeti azt a miniszterelnök által korábban bejelentett akciócsoportot, amelynek célja a vírus jobb megismerése, fertőzési és terjedési mechanizmusának vizsgálata, a lehetséges prevenciós lépések felderítése, valamint a hatékony gyógyszer és gyógymódok későbbi kifejlesztése.

Az eredmény fő jelentősége, hogy az így létrehozott technológiai sornak köszönhetően szakmai rátermettséggel, gyors reakcióidővel, valós időben nyomon követhető, hogy a vírus hogyan és milyen mértékben változik. Ez alapvető pillére bármely kutatási-fejlesztési, vagy járványtani vizsgálatnak. „És büszkék is lehetünk, mert ezt ilyen precizitással csupán a kutatási-genomikai irányvonalon fejlett országok tehetik meg helyben, saját határaikon belül” – írják.

A magyar genomnak köszönhetően kiderül, hogy melyik földrész, melyik betegcsoportjából származik az adott vírus, ahogy láthatók az abban létrejött változások, amik az itteni evolúciós és környezeti hatások révén történnek.

Innentől nyomon követhető az is, hogy hogy valamely kísérleti hatóanyag által célzott része a vírusnak, hogyan reagál, milyen gyorsan változik, hogyan érdemes dinamikusan alkalmazkodni ehhez és melyek a legjobb, legstabilabb támadáspontok. Mesél továbbá a vírus útjáról és családfájáról, betegről-betegre követhető a vírus leszármazása és természetes változásai. Lehetőséget ad továbbá komplex evolúciós vizsgálatokra is a származását illetően.

„Dolgozunk tovább, a gyógymód ettől még nem érkezik meg jövő héten, de a munka gőzerővel halad és tapossuk tovább a megismerés végtelenül szerteágazó és hosszú ösvényét” – áll a közleményben, ami azzal zárul, hogy

Magyarországon sikerült felépíteni egy magas színvonalú "elemzőképességet" a legmodernebb elérhető kapacitással, szaktudással és bioinformatikai háttérrel. Ezt ebben a járványban, ilyen formában kevés ország teheti meg, nagy segítség ez most a kutatásban és a járvány megértésében.

Rovatok