A nyáron tomboló ausztráliai bozóttüzekben Cudlee Creek városánál 25 ezer hektár perzselődött fel, házak és autók váltak a lángok martalékává.
Kevesebben vették észre, hogy az áldozatok közt volt egy aprócska növény is, a hüvelyesek rendjébe tartozó Glycine latrobeana, amely Délkelet-Ausztráliában őshonos.
Még zajlanak a felmérések, hogy milyen mértékű volt a pusztítás, de máris elindult egy nemzetközi mentőakció, hogy újratelepítsék a növényt az előhelyén.
Erre valók a világ magbankjai
Tizenkét évvel ezelőtt körülbelül 1200 magját tették félre a növénynek az Egyesült Királyságban, kiszárítva és mínusz 20 Celsius-fokra lefagyasztva. A West Sussexben működő Kew's Millenium Magbankból most 250 magot olvasztanak ki és küldenek vissza Ausztráliába, hogy helyreállítsák, amit még helyre lehet.
A Glycine latrobeana az erdők árnyékos vízmosásait kedveli, ahol golyós eukaliptusz fák (Eucalyptus viminalis) nőnek, az a faj, amit a koalák is kedvelnek. Élőhelyének nagy részét már elpusztították, hogy gazdálkodni tudjanak a földeken.