Április 16-a a magyar holokauszt emléknapja: 76 éve ezen a napon kezdődött a gettósítása kárpátaljai megyékben. A hatóságok néhány hónap leforgása alatt Budapest kivételével az egész ország zsidóságát gettókba zárták, majd deportálták. A holokausztnak több mint félmillió magyar állampolgár esett áldozatul a náci táborokban, munkaszolgálatban, majd 1944 őszétől a nyilas időszak alatt.
A magyar kormány döntése alapján 2001 óta emlékezünk a holokauszt magyar áldozataira áprilisban. Ezzel párhuzamosan kiemelt figyelmet kapott a holokauszt oktatása, a tanárok felkészítése, továbbképzése, hogy megfelelő módszerekkel taníthassák ezt az érzékeny témát. Ennek ellenére a holokauszttal kapcsolatos tévhitek makacsul tartják magukat a köztudatban – nem feltétlen csak az oktatás még mindig meglévő hiányosságai miatt, hanem a magyar történelem különféle, gyakran átpolitizált interpretációi, a felelősségvállalás hiánya vagy áthárítása, és az antiszemitizmus miatt is. Ebben a cikkben ezen tévhitekből gyűjtöttem össze a legáltalánosabbakat.
Magyarországot 1944. március 19-én szállta meg a német hadsereg. Ez a tény szolgál alapul ahhoz az érveléshez, hogy ettől a naptól kezdve csak a németek akarata érvényesült Magyarországon, akik itt is megszervezték és levezényelték a holokausztot. Ezzel több probléma is van:
Az előző tévhitre adott válasz részben felel erre is: a politikai vezetés kollaborálása nélkül a holokauszt nem történhetett volna meg Magyarországon. Külön ki kell emelni Endre László és Baky László belügyi államtitkárokat, valamint Ferenczy László csendőr alezredest, akik magyar oldalról a deportálás fő felelősei voltak. Azonban nem csak ők vettek részt a zsidóüldözésben, hanem bevonódott abba a társadalom minden rétege. A hatóságok, a közigazgatási dolgozók – mintegy 200 ezer ember – aktívan is közreműködtek. Hivatalnokok, akik kijelölték a gettók helyét, csendőrök, akik oda terelték a zsidókat, orvosok és bábák, akik motozásnak (több helyen testüregi motozásnak) vetették alá őket, vasutasok, akik a deportáló vonatokat vezették. Tömegek részesültek továbbá az elkobzott zsidó javakból: az országos méretű rablás haszonélvezőinek gyakran egyetlen igénylő levél megírásába került megkapni egy üres házat, bútorokat, vagy épp átvenni egy zsidó orvos vagy ügyvéd praxisát. A megürült otthonokat, gettókat a helyi lakosság fosztotta ki.
Való igaz, volt néhány ember, aki az üldözöttek segítségére sietett. Ők azonban elenyésző kisebbségben voltak a tragédiát passzívan szemlélő, abból profitáló többség mellett. A semlegesség pedig az elkövetők malmára hajtotta a vizet.
Mert leállította a deportálásokat, ezzel megmentve a budapesti zsidókat - szokták hozzátenni. No igen, de előtte hagyta, hogy a hatóságok a németekkel karöltve az egész vidéki zsidóságot elhurcolják. Horthy már jóval a német megszállás előtt tisztában volt azzal, hogy a nácik Endlösungja hová vezet. Ám az 1944. március 29-én tartott minisztertanácsi ülés jegyzőkönyvéből kiderül, hogy
a Kormányzó Úr őfőméltósága az összes zsidórendeletekre vonatkozólag szabad kezet adott az ő vezetése alatt álló kormánynak
vagyis Pilátushoz hasonlóan mosta kezeit, holott lehetősége lett volna elejét venni az antiszemitaintézkedéseknek. Ha pedig 1944 júliusában kül- és belpolitikai nyomásra le tudta állítani a deportálást, akkor azt már jóval korábban is megtehette volna.
Mindemellett eredetileg tervben volt a budapesti zsidók deportálása is: erre augusztus végén került volna sor, azonban Románia kiugrása után a megváltozott hadi helyzetnek köszönhetően a kormány elállt ettől. És hogy miért nem került Horthy a vádlottak padjára a háború végén? Ebben Sztálinnak volt nagy szerepe, aki egyrészt nem akart mártírt kreálni az idős kormányzóból, másrészt pedig arra hivatkozott, hogy fegyverszüneti megállapodást írtak alá vele, ezért sem akarta a háborús bűnösök listáján látni. A geopolitikai érdekek nyomán történő felelősségre (nem)vonás természetesen nem mindig tükrözte hűen a háború során betöltött szerepeket.
Ez a közkeletű vélekedés akkor alakult ki, amikor a háború végén hazatérő túlélők visszakövetelték elkobzott, ellopott javaikat. Ehhez hasonló állítások még a „hogy bizonyítod be, hogy tényleg annyian haltak meg?”, valamint a „ha annyian meghaltak, hol vannak a tömegsírok?”
Ezek a mondatok meglehetősen ízléstelenek, amikor több ezer ember tragikus haláláról van szó. Magyarországon az 1930-as évek elején 445 ezer zsidó élt. Számuk az 1941-es népszámlálás adatai szerint a területgyarapodás miatt ugrott meg 725 ezerre (így az 5%-át tették ki az ország népességének).
A deportálások során az Auschwitz-Birkenauba érkezők 70–80%-át a nácik egyenesen a gázkamrákba küldték, a táborba kerülők közül pedig több ezren haltak meg a borzalmas körülmények, az éhezés, betegségek, kegyetlenkedések miatt. A magyar hadsereg soraiba besorozott katonakorú magyar zsidó férfiak sokasága veszett oda munkaszolgálatosként: vagy a hadi cselekmények folytán, vagy pedig a keretlegények atrocitásai miatt. Több ezren vesztették életüket Budapesten a nyilas hatalomátvétel után a Dunába lövések, razziák, kényszermunka, valamint a gettóbeli állapotok miatt.
Történészek a mai Magyarország területére visszatérő, illetve a Budapesten életben maradt túlélők számát 150-200 ezer közé teszik.
Egyébként is, már mindent visszakaptak, amit elvettek tőlük, sőt, havi szinten hatalmas összegeket kapnak - szól az érvelés. Valójában a háború után a magyar állam nem gondoskodott sem a zsidóktól elkobzott javak visszaadásáról, sem pedig kárpótlásról. Ugyan létrehozott egy intézményt, az Elhagyott Javak Kormánybiztosságát, amelynek feladata az „elhagyott” ingatlanok és ingóságok kezelése lett volna, azonban a túlélőknek külön fizetniük kellett a tulajdonba helyezésért, ha pedig nem találták meg az eredeti javaikat, a cserébe kapottakat csupán bérelhették a kormánybiztosságtól.Talán nem meglepő, hogy ez a megoldás nem nyerte el a zsidóság tetszését.
Hosszas egyezkedés után 1947-ben a kormány felállította az Országos Zsidó Helyreállítási Alapot, amely elvileg a rászoruló túlélőknek juttatott volna segítséget az örökös nélküli vagyonból. Erre azonban sosem került sor: a szocialista hatalomátvétel után az alap működése különböző okokból kifolyólag ellehetetlenült. A rendszerváltás után 1991-ben kaphattak egyszeri átalányösszeget azok, akiktől elkobozták javaikat (nem az eredeti kár teljes összegét); 1997-től pedig a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány juttat életjáradékot a fogyatkozó számú túlélőknek a mindenkori nyugdíj összegéhez igazítva. A MAZSÖK működéséhez az éves állami költségvetésből kap támogatást; az örökös nélkül maradt javak elvileg ilyen módon szálltak át a zsidó közösségre. Ezen felül a túlélők háromhavonta 420 eurónyi összeget kapnak a Claims Conference-en (a túlélők nemzetközi képviseleti szervén) keresztül Németországtól. A magyar állam erkölcsi értelemben vett jóvátételt 1997 óta nyújt a túlélőknek életjáradék formájában. Ezt a politikai okból üldözöttek - tehát a kommunizmus áldozatai - vagy legközelebbi rokonaik már öt évvel korábban megkapták.
A túlélőket tehát nem segítette az állam akkor, amikor a leginkább rászorultak volna – a háború utáni években –, a szocializmus alatt sem esett szó kárpótlásról. Az elkobzott vagyonnak a töredékét kapta vissza a zsidó közösség, az állítólagos hatalmas havi életjáradék pedig egy átlagos nyugdíj összegének felel meg leginkább. Talán ennyit nem kell sajnálni azoktól, akik rokonaikat, vagyonukat, emberi méltóságukat veszítették el a holokauszt során.
(A szerző a Szegedi Tudományegyetem történelem szakos doktori hallgatója, a holokauszt a kutatási szakterülete)
Borító és címlapkép: 1945. Magyarország,Budapest IX. Ráday utca a Kálvin tér felől nézve. - Jevgenyij Haldej / FORTEPAN