Index Vakbarát Hírportál

Optikai bioszenzor detektálja és méri a koronavírust

2020. április 22., szerda 15:32

Egy kutatócsoport Svájcban olyan optikai bioszenzort fejlesztett ki, amely felismeri a koronavírust és mérni tudja a koncentrációját. A Svájci Szövetségi Anyagtudományi és Technológiai Laboratórium (Empa) kedden számolt be honlapján az új módszerről, amit az Empa, az ETH Zürich és a Zürichi Egyetemi Kórház kutatói fejlesztettek ki. Az eljárás képes mérni a koronavírus koncentrációját forgalmas helyeken valós időben, az érzékelő munkába állítása pedig lehetővé teszi a járvány mihamarabbi megállítását – minderről az ACS Nano tudományos lapban közzétett tanulmányban számoltak be.

Az új érzékelő működésének demonstrálására a kutatók a koronavírussal közeli rokonságban álló, és 2003-ban Kínában járványt okozó SARS-CoV vírussal tesztelték a módszerüket. A teszt igazolta, hogy az érzékelő világosan különbséget tud tenni a két vírus nagyon hasonló RNS-szekvenciái között és az eredmény perceken belül elkészül, magyarázta Csing Vang, a kutatócsoport tagja.

Vang és csoportja az Empánál és az ETH Zürichnél általában a levegőben szálló aeroszolok és mesterséges nanorészecskék mérésével, elemzésével és csökkentésével foglalkozik. A tudós elmondta, hogy mielőtt a Covid-19 betegség elterjedt, kollégáival már dolgoztak olyan érzékelők kifejlesztésén, amelyek képesek a baktériumok és vírusok kimutatására a levegőben. Amikor januárban kirobbant a pandémia, az eredeti ötletük is határozott irányt vett, és egy olyan szenzor kifejlesztésére irányult, amely képes kimutatni egy meghatározott vírust. A kutatók kétfajta módszert ötvöztek: az új eszköz optikai és egyben hőérzékelő szenzor is, a lelke pedig egy különleges, arany nanostruktúrákat tartalmazó bevonat, amit a szenzor üvegére visznek föl.

Az érzékelő nem feltétlenül váltja le a bevált laboratóriumi tesztelést, viszont alkalmazni lehet klinikai diagnózisok alternatív módszereként, továbbá mérhető vele a levegő koronavírus-koncentrációja, például Zürich főpályaudvarán. "Remélhetőleg ez a módszer segít abban, hogy a járványt mihamarabb visszaszorítsuk" – jelentette ki Vang. A tudós hangsúlyozta, hogy az érzékelőt még széles körben nem lehet bevetni, ahhoz még további fejlesztésre van szükség. Vang szerint azonban egy éven belül elkészülnek, s ha kellő forrás áll rendelkezésükre, akár még hamarabb is. (MTI)

Rovatok