Tinédzsernek lenni soha nem könnyű, de a koronavírus-járvány még rátesz egy lapáttal a nehézségekre. Az iskola bezárása és a sok törölt esemény miatt rengeteg tizenéves kimarad fiatalkora legnagyobb pillanataiból. Most gyökeresen megváltozik az életük, szorongást, elszigetelődést és csalódottságot érezhetnek – ám tudniuk kell hogy nincsenek egyedül. Dr. Lisa Damour serdülőkorúakkal foglalkozó pszichológus, a New York Times magazin szerzője ad tanácsokat hogyan őrizze meg egy tizenéves a mentális egészségét ezekben a hónapokban
Ha az iskola bezárása, a riasztó hírek és szalagcímek szorongást keltenek benned, tudnod kell, hogy nem te vagy az egyetlen, aki így érez. Valójában ezt kell érezned. “A pszichológusok már régóta felismerték, hogy a szorongás normális és egészséges dolog, amely figyelmeztet bennünket a fenyegetésekre és segít meghozni az önmagunk védelmére irányuló intézkedéseket” – mondja Dr. Damour. “A szorongása segít abban, hogy meghozzuk azokat a döntéseket, amelyeket most meg kell hozni – ne tölts időt másokkal vagy nagy csoportokban, mosd meg a kezed és ne érintsd meg az arcodat. Ezek az érzések segítenek, abban, hogy mindannyian biztonságban legyünk. Így ügyelünk a közösségünk tagjaira is.”
„Míg a COVID-19 körüli aggodalom teljesen érthető, győződj meg arról, hogy megbízható forrásokat használsz információszerzésre, vagy ellenőrizz minden információt, amelyet kevésbé megbízható csatornákon keresztül kapsz” – ajánlja Dr. Damour.
Ha attól tartasz, hogy a koronavírus tüneteit tapasztalod, fontos, hogy beszélj erről a szüleiddel. Ne feledd, hogy a COVID-19 fertőzés által okozott betegség általában enyhe, különösen gyermekek és fiatal felnőttek esetében. Fontos megjegyezni, hogy a COVID-19 számos tünete kezelhető. Tájékoztasd a szüleidet vagy egy megbízható felnőttet, ha nem érzed jól magad, vagy aggódsz a vírus miatt, így ők segíthetnek.
Számos hatékony dolgot tehetünk meg mi is a saját és mások biztonságának megőrzése érdekében: gyakran mossunk kezet, ne érintsük meg az arcunkat, és kerüljük a társadalmi érintkezést.
Amikor hosszan tartó nehéz körülmények között vagyunk, hasznos a problémákat két kategóriába osztani: a dolgokra, amelyekben tudok tenni valamit, és a dolgokra, amelyekben semmit sem tehetek. Nagyon sok minden tartozik most a második kategóriába. Segít kezelni a helyzetet, ha eltereljük a figyelmünket. Dr. Damour azt javasolja, hogy tanulj, nézz meg egy jó filmet, vagy olvass el egy könyvet, az ilyen elfoglaltságokkal megkönnyebbülést és egyensúlyt találhatsz a mindennapi életben.
Találj ki új módszereket, amelyekkel tarthatod a kapcsolatot a barátaiddal. Ha a szociális távolságtartás gyakorlása közben szeretnél időt tölteni a barátokkal, a közösségi média nagyszerű módja annak, hogy kapcsolatba lépj velük. Légy kreatív: Csatlakozz egy TikTok-kihíváshoz, mint például a #safehands. “Soha nem becsülném alá a tinédzserek kreativitását” – mondja Dr. Damour – “Új, kreatív módokat fognak találni a kapcsolatfelvételre, amelyek különböznek attól, amit korábban csináltak.”
De nem jó az sem, ha korlátlanul hozzáférünk a digitális eszközökhöz vagy a közösségi médiához. Ez nem egészséges, nem okos, fokozhatja a szorongást. Dr. Damour azt javasolja, hogy dolgozzatok ki képernyőidő-beosztást a szüleiddel.
Meg akartál tanulni valami új dolgot csinálni, elkezdeni egy új könyvet, vagy gyakorolni egy hangszeren? Itt az ideje, hogy megtedd. A magadra összpontosítás és az újonnan talált idő hasznos felhasználása eredményes módja lehet mentális egészséged gondozásának. “Állíts össze egy listát könyvekről, amiket el akarsz olvasni, vagy olyan dolgokra, amiket már régóta meg akarsz csinálni” – mondja Dr. Damour.
Rendkívül kiábrándító, amikor le kell mondani a találkozókat a barátokkal, a sporteseményeket, a jó programokat. Ezek nagy veszteségek. Tényleg dühítőek a tizenévesek számára. Mi a legjobb módja, hogy kezeljük a csalódásokat? Engedd át magad az érzéseidnek „Menj előre és légy szomorú. Ha engeded magadnak, hogy szomorú legyél, hamarosan jobban érzed majd magad. Az érzéseket mindenki másként dolgozza fel. Egyes fiatalok az alkotást választják, mások beszélni akarnak a barátaikkal, néhányan pedig szeretnének segíteni másokon”- mondja Dr. Damour. Fontos, hogy azt csináld, ami neked megfelelő.
Egyes tizenévesek a koronavírus miatt zaklatással szembesülnek. “A szemlélődők, nem aktív résztvevők aktiválása a legjobb módszer bármilyen zaklatás kezelésére” – mondja Dr. Damour. „A célponttá vált gyerekektől nem szabad elvárni, hogy szembeszálljanak a zaklatóikkal; inkább arra kell ösztönöznünk őket, hogy forduljanak barátokhoz vagy felnőttekhez segítségért és támogatásért. ”
Ha szemtanúja vagy annak, hogy egy barátodat bántják, keresd meg őt, és biztosítsd a támogatásodról. Ha egyedül hagyod, azt érezheti, hogy mindenki ellene van és senkit sem érdekel. A te szavaid is segítenek. És ne feledd: most még jobban át kell gondolnunk mi az, amit megosztunk vagy kimondunk, nehogy megbántsunk vele valakit.
(Az írás eredetileg az UNICEF blogján jelent meg.)
(Borítókép: Egy általános iskolás a házi feladatát csinálja budapesti otthonában 2020. március 19-én. Fotó: MTI/Bruzák Noémi)