Több hektárnyi kiterjedésben barnás, habszerű lett a tó vize Balatonalmádinál. Boros Gergely, az Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézetének tudományos főmunkatársa elmondta, hogy
az algaszőnyeg a tó vizének tisztaságát jelzi, nem jelent veszélyt, pár napon belül jellemzően eltűnik.
A területről vízmintát vettek, hogy kiderüljön a pontos összetétel, és bővebb információkat kapjanak a terület vízminőségéről.
Boros Gergely szerint a barnás, habszerű, vízfelszínt ellepő képződmény szórványos megjelenése nem nevezhető rendkívülinek. Veszélyt nem jelent, a tó természetes működésének része.
HASONLÓ JELENSÉG ÉVENKÉNT VÁLTOZÓ INTENZITÁSSAL, FŐKÉNT TAVASSZAL ÉS NYÁR VÉGÉN SZOKOTT ELŐFORDULNI A BALATON EGYES TÉRSÉGEIBEN.
A szakember elmondta, hogy a Balatonalmádinál a vízfelszínre került jelentősebb algatömeg éppen a tiszta és fenékig átlátszó víz miatt alakulhatott ki, hiszen tiszta vízben a fény könnyebben lejut a tómeder felületére. Az ott élő algák így elég fényhez jutnak, ráadásul közvetlenül hozzáférnek az üledékben raktározott tápanyagokhoz. Az így felszaporodott algatömeg egy idő után felszakadozva, a keletkező buborékok felhajtóerejének köszönhetően a felszínre jut. Szinte bárhol előfordulhat hasonló jelenség a Balatonban, de főleg az északi parton jellemző.
(MTI)